1 yıl boyunca kıyafet alışverişi yapmamayı başarabilir misiniz?

02-08-2019

Yaşadığımız Gezegeni Korumak İçin Bir Adım: 1 Yıl Boyunca Yeni Kıyafet Almama Hareketi

Siz bu harekete katılır mıydınız?

Modanın, giyinmenin daha önce hiç olmadığı kadar popüler olduğu bir dönemdeyiz. İnsanlık tarih boyunca giyimine özen gösterdi, bahsettiğimiz ise tüketim çılgınlığı. Eskiden tüketim çılgınlığı bu düzeyde değildi. Şartlar da farklıydı elbette. Alım gücü, ürün çeşitliliği, toplum bakışı gibi dinamikler farklıydı. Bu yüzden yakın geçmişe kadar örneğin kışın sadece bir mont sahibi olmak veya aynı ayakkabıyı yıllarca giymek hiç de tuhaf karşılanmazdı.

Bunun en önemli sebeplerinden biri sosyal medya ve influencerlar.
Sosyal medyadaki ünlü insanlar farkında olmasak da bizi etkiliyor. Örneğin Instagram'da pek çok insan "en fazla 2" kuralını uyguluyor. Bu, bir kıyafetin en fazla iki kez paylaşılması demek. Korkunç gelebilir ancak günümüzün bir gerçeği. Ortalama bir Çinli kadının 10 yıl önce 5 çift ayakkabısı varken günümüzde bu sayının 25 olduğu açıklanıyor; ki Çin alışveriş konusunda en katı ülkelerden biri.

Ancak ürün çeşitliliği ve alım gücü de arttı. Modern dünyada alışveriş hem zorunluluğa, hem kısa süreli mutluluk kaynağına dönüştü. Şu anda, tekstil üretiminden kaynaklanan sera gazı emisyonu, tüm uluslararası uçuşların ve deniz taşımacılığının toplamından daha yüksek ve Global Fashion’un 2019 tarihli Nabız Raporuna göre, üretimin 2030’a kadar% 81 oranında artacağı tahmin ediliyor.

Alışveriş çılgınlığının inanılmaz boyutlara ulaştığı, giyinme odalarının mağazaları aratmadığı günümüzde dünyanın geleceği için bir şeyler yapmak gerekiyor.

Moda endüstrisinin 2050 yılına kadar dünyanın yıllık karbon bütçesinin dörtte birinden fazlasını kullanacağını belirten bir rapor var ve bu gidişatı engellemese de azaltmanın tek yolu alışveriş boykotu.Şimdi bir grup genç, insanları 1 yıl boyunca yeni kıyafet almamaya davet ediyor.

"Yaşam görünümlerden (kombinlerden) önemlidir"

Hepsi bilinçli ve aktivist insanlardan oluşan harekete göre dünyayı kurtarmak için yeni jenerasyon öncekilerin hatalarını tekrar etmemeli ve kaynakları doğru yönetmeli.

"Sınırlı kaynakların olduğu dünyada sınırsız büyüme ancak kolay yok olabilen kaynakların doğru şekilde kullanımıyla yönetilebilir"

Alışveriş boykotunun ağır şartlarda tekstil işinde çalışan üçüncü dünya ülkesi halklarına da faydası olacaktır.

"Satın almıyorum"

Alışveriş yapmama hareketi, hali hazırda sahip olduğunuz kıyafetlerle mutlu olmanızı da hedefliyor.
Kıyafet değiş tokuşu, ikinci el alışveriş bu harekete dahil değil. Alışveriş yapmak istediğinizde bu yollara gidebiliyorsunuz.

Hem iklim değişikliğini, hem de boykot hareketlerini gören dünyaca ünlü büyük markalar da elini taşın altına koymaya başladı.

"Sürdürülebilir moda" şu an dünyaca ünlü markaların yeni sloganı ve birbirleri ardına yüzde yüz geri dönüştürülmüş malzemelerden elde edilen koleksiyonlar yayınlıyorlar.

Eğer alışveriş oranı %10 azalırsa, tekstil endüstrisinin karbon ayak izi de %10 oranında küçülecek ve bu çok büyük bir adım.Bu sebeple alışveriş yapmama hareketinin de plastik poşet tüketmeme ve pipet kullanmama hareketi gibi büyüyeceği düşünülüyor.

ONEDİO

Aynı kategoriden diğer haberler
Her yıl Londra'da mutlaka görmeniz gereken iki meşhur Noel ağacı bulunur: Biri Knightsbridge'te Harrods'...
DJ Doğuş Çabakçor’la Halloween Costume Party Vol.2 ile ilginç kıyafetler eşliğinde müziği Mit...
50. yılını dolduran Anne Klein markası bunun şerefine bir pop-up vintage açılışı düzenledi. Amerikanın çığ...
Çok tanınmış fast fashion markalarından biri bu yıl rekor zarar açıkladığında “sürdürülebi...
Yıllar önce Jour De France’tan bir gazetecinin, “Fransa’nın Madame Chanel’i var, Türkler&rs...
Tayfun Serttaş’ın “Flashback” sergisi Maryam Şahinyan arşivini daha dikkatle inceleme fırsatı vermişken, &l...
Çocuğuna bazı Disney filmlerini izlemesini "kadına bakış açısı" nedeniyle yasakladığını açıkla...
Victoria Beckham ingiltere'de verdiği röportajlarından birinde aslında ne yapmak istediğinin bu cümle ile olduk...
“Moda geçer, stil kalır.” dedi, Moda’da bir devri kapatıp yeni bir devri başlattı. Chanel, döne...
Her yıl merakla  beklenen ve bu yıl 23.sü düzenlenen Victoria's Secret defilesi 8 Kasım da ABD'nin New...
Ünlü şarkıcı, bir kez daha Chanel ile işbirliği yapacak! Pharrell Williams, Chanel hayranlığı ile biliniyor! Fran...
Leopar desenleri, neredeyse her yıl karşımıza çıkıyor. Ancak son yıllarda daha sık rastladığımız leopar desenlerini kı...
Mango'yla Yılın O Zamanı Geldi: Parti Başlasın! Yılın o zamanı kapıda: koleksiyonu partilere giriş biletiniz olacak! K&o...
Burberry, geçtiğimiz Temmuz ayında, Riccardo Tisci, Vivienne Westwood ve Andreas Kronthaler'ın bulunduğu bir portr...
En Çok Okunanlar
Magazin.com.tr derleme haberlerden oluşmaktadır. Yayınlanmasını sakıncalı gördüğünüz haberler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.