Akbank Caz Festivali'nde 20 bin Müziksever

15-02-2019

17-28 Ekim'de düzenlenen 28. Akbank Caz Festivali kapsamındaki konser, söyleşi ve atölyelere 20 bine yakın kişi katıldı. Festival, 37 mekanda, 37 konserle, 100'den fazla sanatçının performansıyla gerçekleştirildi.

Cazın farklı tonlarını bir arada sunan 28. Akbank Caz Festivali'ni 20 bine yakın kişi takip etti.

Akbank'tan yapılan açıklamaya göre, organizasyonu ve içerik programlaması Pozitif iş birliğiyle düzenlenen festival, 17-28 Ekim'de, Akbank Sanat, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Babylon, Volkswagen Arena, The Badau, Caddebostan Kültür Merkezi, Moda Sahnesi, Uniq Hall, Summart Sanat Merkezi, Nardis ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nin de aralarında bulunduğu 37 mekanda, 37 konserle, 100'den fazla sanatçının performansıyla gerçekleştirildi.

Bu yıl 17-28 Ekim'de 28'incisi düzenlenen Akbank Caz Festivali kapsamındaki konser, söyleşi ve atölyelere 20 bine yakın kişi katıldı.
 
Festival, 12 gün boyunca Ustalara Saygı, Festivale Özel, Cazda İngiliz Çıkartması, Güçlü Nefesler, Caz ve Ötesi, Sihirli Eller, Fransız Rüzgarı'ndan oluşan 7 ana temanın yanında Caz Saati, Liselerde Caz, Kampüste Caz ve Atölyeler ile toplam 11 kategoride cazseverleri coşturdu.

Özellikle Jehan Barbur feat Fırat Tanış, Ceyl’an Ertem-Akustik, Birsen Tezer Eastern Standards, Shinya Fukumori Trio, Konstrukt, Avishai Cohen, Aydın Esen Group & Can Kozlu konserlerinin biletleri günler öncesinde tükendi. Festivalin en merakla beklenen konserleri arasında yer alan Jamie Cullum'ı 4 bin, festivalin bir diğer önemli mekanlarından biri olan Babylon'da gerçekleştirilen 8 konseri ise toplamda 8 bin müziksever izledi.

Festivalde, caz müziğinin önemli temsilcilerinden, Grammy, Altın Küre, BRIT, GQ Dergisi Yılın Müzik Adamı gibi sayısız ödüllerin sahibi Jamie Cullum’ın yanı sıra Almanya’nın Chet Baker'ı olarak anılan Grammy ödüllü Till Brönner, bu yıl yayınlanan 13. stüdyo albümü Never Stop II'nin turnesiyle The Bad Plus, usta trompetçi Avishai Cohen Quartet, Andrei Tarkovsky’nin sinematografik dehasına atıfta bulunan Tarkovsky Quartet gibi isimler yer aldı.

Ayrıca Gilles Peterson'ın keşfettiği, İngiltere caz sahnesinin yeni isimlerinden Ezra Collective, The Comet is Coming, Nubya Garcia gibi isimler de her yıl daha fazla seyirci ile buluşan Akbank Caz Festivali programında yer aldı.

Bixiga 70, Karl Hector & The Malcouns, Josef Leimberg and The Astral Progressions Ensemble, Omer Avital Qantar, Shinya Fukumori Trio, Caloe, Remi Panossian Trio, Woody Black 4 gibi Japonya'dan Amerika'ya, Fransa'dan Brezilya'ya yine dünyanın dört bir yanından isimlere yer verilen festivalin özel projeler bölümünde Birsen Tezer, Jehan Barbur, Ceylan Ertem ve Islandman sanat dünyasından değerli isimleri sahnelerinde konuk etti.

Ayrıca, Türkiye sahnesinden Ozan Musluoğlu Quintet, Konstrukt, Can Çankaya ve Kağan Yıldız gibi isimler de müzikseverlere keyifli anlar yaşattı. Mehmet Uluğ anısına bu yıl 5. kez düzenlenen özel gecede ise Türkiye cazının önemli isimlerinden Aydın Esen Group ve Can Kozlu sahne aldı.

Alıntı: Cnntürk
 

Aynı kategoriden diğer haberler
Şarkıcı, besteci, söz yazarı ve oyuncu "Sanat Güneşi" ve "Paşa" olarak da bilinen Müren...
Bozlak türkülerini "feryat" olarak nitelendiren Ertaş, 1938 yılında Kırşehir'in Çiçekda...
Bengi Bağlama Üçlüsü 30. sanat yılını özel bir konserle kutluyor. Anadolu kültür ve m&u...
17-28 Ekim'de düzenlenen 28. Akbank Caz Festivali kapsamındaki konser, söyleşi ve atölyelere 20 bine yakın...
Hatay Birlik Vakfınca, Hatay Günleri kapsamında başkentte "Antakya Medeniyetler Korosu" konseri düzenlend...
Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Konferans Salonu'nda, öğrenc...
Ceyl'an Ertem'den Albüm Öncesi Tadımlık Tekli 'Mavi Çocuklar' Alternatif müziğin en &o...
Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 9-14 Kasım tarihleri arasında 5 konser verilecek. İstanbul Büyükşehir Beledi...
Kimsesizdi, yoksuldu, hayata yenik başlamıştı ama o Müslüm Gürses oldu. Hırsından değil, zafer kazanmak i&cced...
Bbdso'dan Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası (BBDSO), bu hafta "10 Kasım Atatürk'ü Anma" ...
Robyn Yeni Albüm Lansmanını Red Bull Music Gecesinde Yaptı. İsveçli şarkıcı Robyn, yıllar sonra yeni albüm&...
Farklı müzik türlerinin merakla beklenen ve ilk defa Türkiye'ye gelecek sanatçı ve DJ'lerinin b...
Müzikseverler, 16-18 Kasım'da gerçekleştirilecek Uluslararası Gitar Festivali'nde, klasik gitarın yanı sı...
Son zamanların en iyi müzik dinleme aracı olan Spotify resmi olarak kuruluşunun 10. yılını kutluyor. Dile kolay 10 yıl&h...
En Çok Okunanlar
Magazin.com.tr derleme haberlerden oluşmaktadır. Yayınlanmasını sakıncalı gördüğünüz haberler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.