Ayda 100 Saate 20 Dizi

14-02-2019

Bu listede bölümü en fazla 45 dakika süren yabancı dizileri sıraladık. Art arda izlerseniz maksimum 100 saatte keyifle bitirebilirsiniz bu dizileri. 


Bir bölümü en az 2 saat süren ve hep aynı klişeler çevresinde ilerleyen Türk dizilerinden sıkılanlar için hazırladığımız bu listede bölümü en fazla 30 dakika süren dizileri sıraladık. Art arda izlerse...


1. Suits (2011– )
Yaşadığı tahlisiz olaylar neticesinde büyükannesine bakmak sorumluluğunu üzerine almış olan Mike Ross eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalmıştır. Mike, üstün zekası, müthiş hafızası ile bir dahidir ve başka öğrencilerin LSAT (Hukuk Fakültesi Kabul Testi) sınavlarına girerek geçimini sağlamaktadır.
Çalıştığı şirketin başkan yardımcılığına terfi eden New York şehrinin başarılı avukatı Harvey Specter kendisine bir asistan almak zorundadır. Tesadüfen yolları Mike ile kesişen Harvey, Mike'ın hazır cevaplılığından, üstün zekasından, ansiklopedik düzeydeki hukuk bilgisinden etkilenir. Sadece Harvard mezunlarının kabul edildiği şirkete, üniversite eğitimini henüz tamamlamamış Mike'ı yardımcısı olarak işe alır ve Mike'ı Harvard mezunuymuş gibi davranmaya iter.

2. Prison Break (2005–2009)
Bir inşaat mühendisi olan Michael Scofield, Başkan Yardımcısı'nın kardeşini öldürmek suçuyla idam cezasına çarptırılan ağabeyi Lincoln Burrows'u kurtarmak için tüm yasal yolların tükendiğini farkedince işi kendisi halletmeye karar verir ve kusursuz bir hapisten kaçış planı hazırlar. Ardından göstermelik bir banka soygunu düzenler ve cezaya çarptırılır.Bu planların hepsini şüphenelenmeyecek şekilde vücutuna dövmesini yaptırır. Sağlık sorunlarını bahane eden Michael, ağabeyinin bulunduğu Fox River Eyalet Hapishanesi'ne gönderilir. Michael, içeride beklenmedik durumlarla karşılaşır ve ağabeyini kaçırmak için girdiği hapishaneden 7 kişiyi daha kaçırmak zorunda kalır. Bu sırada planlarını hayata geçirmek için revir doktoru Sara Tancredi'yi ve hapishane müdürü Henry Pope'u kullanır. Bu sırada da Sara'ya aşık olur. Michael'ın kaçış planında azılı gardiyan şefi Brad Bellick onun planını zora sokmaktadır.

3. Lost (2004–2010)
Avustralya’dan Amerika’ya giden bir yolcu uçağı rota değiştirmek zorunda kalır ve bilinmeyen bir nedenden dolayı bir adaya düşer. Uçak düşerken havada ikiye ayrılmış ve parçalar ayrı yerlere dağılmıştır. Hayatta kalanların sayısı 48’dir. Uçak kazasından kurtulmuşlardır fakat onları, adada esrarengiz olaylar beklemektedir. Kutup ayıları, duman şeklindeki canavar, daha bir sürü değişik yaratık…
4. Arrow (2012– )
Şehrin çapkın ve milyarder playboyu Oliver Queen, babasıyla çıktığı bir gemi yolculuğu sırasında kaybolmuştur. Oliver’ın babası ve yaşadıkları Starling şehrinin haznedarlarından olan Robert Queen bulundukları geminin kaza yapması sonucu, kendisini feda ederek oğlunun hayatını kurtarmıştır. Her şeyden habersiz ailesi, Oliver Queen’in öldüğünü sanmaktadır. Oliver ise kaza sonrası Pasifik Okyanusu’nda ıssız bir adaya düşmüş ve ada şartlarına uyum sağlamaya çalışmaktadır. Bulunduğu ada ise kimsenin uğramadığı, en azılı katillerin atıldığı ıssız bir adadır.
Oliver’ın ıssız adada geçirdiği 5 yılın ardından, adanın yakınından geçen Çinli balıkçıların kendisini bulmasıyla adadan kurtulur. Şehrine geri döndüğünde ise eski zengin ve yaramaz çocuk Oliver Quenn artık yerinde yoktur. Adanın acımasız koşulları ve her gün verdiği yaşam mücadelesi Oliver’ın karakterini şekillendirmiş ve onu bir savaş makinesine dönüştürmüştür.

5. The Mentalist (2008–2015)
İnsanların düşüncelerini giyimlerinden ve hareketlerinden süzebilme yeteneğine sahip olan Patrick Jane, televizyondaki zihin okuma şovlarına devam ederken, bir gün eve geldiğinde, kendisine Red John lâkabını takan bir seri katil tarafından öldürülen karısı ve kızının cansız bedeniyle kaşılaşır ve o günden sonra bütün hayatı değişir.
Kaliforniya Araştırma Büro’sunda (CBI), Lisbon’ın önderliğinde ve gizemli cinayetleri çözmeye çalışan bir ekibe dahil olur ve kabiliyetini CBI’a verilen davaların sonuca ulaştırılması için kullanır. Fakat artık hayattaki tek amacı, karısı ve kızını öldüren Red John’dan intikamını alabilmektir. Fakat Red John’ın da onun için plânları vardır...
Dizinin her başlangıcında da “mentalist”, “zekasını kullanarak hipnoz ve telkin uygulayabilen, düşünce ve davranışlara yön veren uzman” olarak açıklanıyor. Dizide de Jane, her fırsatta medyum olmadığını hatta medyumların dolandırıcı olduklarını söylüyor. Jane’in esas amacı Red John’u yakalayıp öldürmek. Ama her bölümde farklı bir cinayete tanık oluyoruz ve Jane’in cinayetleri nasıl akılcı bir yolla çözdüğüne şahit oluyoruz.

6. The Flash (2014– )
Oldukça zorlu bir çocukluk geçiren Barry Allen, daha küçük yaşlarda annesini gizemli bir olay sonucunda kaybetmiş, babası ise annesini öldürmekle suçlanarak hapse girmiştir. 
Dedektif Joe West gözetiminde yetişen Barry Allen, S.T.A.R Endüstrilerinin parçacık hızlandırıcısı denemesi sırasında büyük bir hata nedeniyle oluşan patlamada bir şimşek ile yüzleşmek durumunda kalmıştır. Hava durumunu değiştirerek Allen’a şimşek çarptıran hızlandırıcı, Barry Allen yani The Flash’ın bir anda değişmesine, çeşitli özellikler kazanmasına ve çok hızlı hücre yenilenmesine neden olmuştur.
İmkansızın peşinde olan ve annesinin katilini arayan Barry aynı zamanda insanların hayatlarını kurtarmaya başlar.

7. The Blacklist (2013– )
Eski bir ABD Donanması subayı Raymond "Red" Reddington ortadan kaybolduğu 20 yıl içerisinde FBI tarafından aranan yüksek profilli bir suçluya döner. Elinde dünyanın en tehlikeli suçlularının bir listesi vardır. Yıllarca aralarında çalışmış bir suçlu olarak listede yer alan tüm suçluların taktik ve stratejilerini bilmektedir. Bu liste ile FBI'a giderek "yargı dokunulmazlığı" karşılığında suçluların yakalanması için tüm bildiklerini anlatacağını söyler. Ayrıca tüm bildiklerini sadece çaylak FBI ajanı Elizabeth'e anlatacağını söyler. Dizi ilerledikçe Raymond'ın neden özellikle Elizabeth'i seçtiğine dair gizem ortaya çıkar.

8. Fringe (2008–2013)
FBI dünya çapında açıklanamayan olayları aydınlatmak için Boston, Massachusett merkezli Fringe adında bir ekip kurmuştur. FBI’da özel ajan olarak görev alan Olivia Dunham, metafizik üzerine araştırmalarda bulunan bilim adamı Walter Bishop ve bilim adamının oğlu Peter Bishop’ın esrarengiz olayları araştırması konu edilen dizinin yapımcıları diziyi The X-Files’dan ilham alarak tasarladıklarını ancak çok farklı bir tarza döndüğünü belirtmiştir. Fringe dizisinde esrarengiz olaylar, hastalıklar, paralel evren gibi birçok konu işlenmektedir. 

9. The O.C. (2003–2007)
Orange County cennet gibi bir yerdir. Herkes varlıklıdır burada ya da öyle görünmek için elinden geleni yapar. Kusursuz olmaya çalışırlar. Fakat madalyanon görünmeyen yüzünde görünenin aksine sadakat ve kimlik kaybı yaşanmaktadır. Çocukların ailelerinden gizlediği yetişkinlerin çocuklarından gizlediği birer yaşamları daha vardır. The O.C., Cohen ve Cooper ailelerinin hikayesini anlatmaktadır. 

10. Chuck (2007–2012)
Chuck Bartowski, California’da Buy More isimli bir elektronik marketinde bilgisayar teknisyeni olarak çalışmaktadır. Chuck, Stanford Üniversitesinde okurken oda arkadaşı Bryce’ın söylediği bir yalan üzerine üniversiteden atılmıştır. Aynı Bryce CIA ajanı olmuştur ve yıllar sonra Chuck’a bir e-posta gönderir. Mesajın konusu Intersect isimli bir programdır. Bu programda hem CIA hem de NSA ‘ya (Ulusal Güvenlik Kurumu) ait bilgiler yer almaktadır ve Bryce programı çalıp vurulmadan hemen önce tek kopyayı Zach’a yollamıştır. Zach dosyayı açtığında kodlanmış görüntüler beynine kopyalanır. Bu andan itibaren Chuck Amerikan devletinin vazgeçilmez bir parçası olur. Artık casusluk, terörizm ve gizli örgütlerin tehlikeli dünyasının içindedir.
11. Vikings (2013– )
8. yüzyıl İskandinavyası’nda geçen dizi, basit bir çiftçiyken cesur bir savaşçıya dönüşen Ragnar Lothbrok ve ailesinin öyküsünü ekranlara taşıyor. Savaş Tanrısı Odin'in soyundan geldiğine inanılan Ragnor’un acımasız ve korkusuz adamlarıyla birlikte denizlerle olan imtihanını seyrederken; savaşçı ve tüccar bir kavim olan Vikingler’in çok az işlenmiş ilgi çekici kültürüne hep birlikte tanık oluyoruz.
Tarihi bir drama olarak nitelendirilebilecek dizinin hikayesi, gerçek Avrupa efsanelerine ve tarihsel figürlere dayanıyor.

12. Justified (2010–2015)
Justified dizisinde geçen olaylar, Elmore Leonard’ın Pronto ve Riding the Rap isimli romanlarının yanı sıra Fire in the Hole ismindeki kısa hikayesi temel alınarak ortaya çıkarılmıştır. Dizide yaşanan olaylar Kansas’ın bir kasabası olan Harlan’da geçiyor. Burada Federal Şerif görevini üstlenen Raylan Givens olayların merkezinde yer alan isim.
Raylan Givens aslında Mimai’de görev yapmakta olan bir isimdir. Önemli bir görev sırasında halkın yoğun olduğu bir sırada kendini korumak için bir suçluyu öldürür. Bu durum da büyük tepki çeker ve Raylan hakkında soruşturma açılmasına karar verir. Basın da işin içine girince patronu Raylan’ı ortalık yatışıncaya kadar Harlan’a gönderir. Bu kırsal kesimde görevine başlayan Raylan, suçluları eski usullere göre yakalamasıyla ün salacaktır. 
13. Firefly (2002–2003)
2500’lü senelerde Dünya nüfusunun iyice artması ve kaynakların tükenmesi neticesi insanların başka seyyarelere göçmesi başlıyor. Merkez seyyarelere yerleşenler medeniyeti devam ettiriyor ve Alliance (Amerika Birleşik Devletleri & Çin ortak birliği) kuruyor. Diğerleri ise etraf seyyarelere ve aylara yerleşerek bağımsızlıklarını duyuru ediyor. Alliance bu bağımsızları kendine katmak için savaş başlatıyor. Dizinin kaptan bölümü olan Serenity bölümü, bu savaşla devam ediyor. Savaş sonrası Kaptan Malcolm Reynolds, diziye de ismini veren Firefly model bir uzay gemisi kaçırıp kaçakçılık işine giriyor.

14. Freaks and Geeks (1999–2000)
Freaks and Geeks dizisi 1980’lerde geçen bir dizidir. Söz konusu dizide ergen olan bir grup gencin başından geçenler anlatılmaktadır. Gençlerin ergenlik problemlerinin ele alındığı dizide aynı zamanda uyuşturucu ve alkol problemleri de ele alınmaktadır. Söz konusu dizide lisede yaşayan öğrencilerin yaşadıkları ele alınmaktadır. Söz konusu dizide karakterlerin iki gruba ayrıldığı görülüyor. Birinci gruptakiler Freaks diye nitelendirilirken ikinci gruptakiler ise Geeks olarak nitelendirilmektedir. Kendilerine eziklermiş gibi davranılan ergenlerin karizmatik görünme çabalarının yanında popüler olmak için yaptıkları anlatılıyor. Aynı zamanda hem komik hem de gerçekçi bir dille anlatılan olaylar pek çok dizi izleyicisinin ilgisini çekecek şekilde kurgulanmaktadır.

15. House M.D. (2004–2012)
New Jersey eyaletindeki bir hastanede bulaşıcı hastalıklar konusunda uzman doktor Gregory House ve üç kişilik ekibinin hastanede başlarından geçen olaylar anlatılmaktadır. Medikal dizi kategorisinde de değerlendirilebilecek dizide Doktor Gregory House başarılı operasyonları yürütmesine rağmen fazla risk alması sebebi ile hastanede yönetimi tarafından kovulur.Diğer hastanelerde Doktor Gregory House’u riskli karar alan bir yapısı olduğu için işe almak istemezler.İngiliz aktör Hugh Laurie gösterdiği performans ile Dr. Gregory House karakterine çok farklı anlamlar katmıştır.Asosyal, zeki, saplantılı bazen de huysuz ve ukala olmasının yanında Dr. Gregory House zor hastalıklara çözüm getirebilen ve riski seven bir doktordur.

16. Hannibal (2013–2015)
Will Graham, FBI ile beraber bir seri katilin peşinde olan yetenekli bir suçlu profili çıkarma uzmanıdır. Graham’’in kendine özgü düşünme tarzı ona herkesle empati kurma yeteneği vermiştir. Onları farklı kılanın ne olduğunu her zaman bilir. Ancak yakalamaya çalıştığı son katilin zihni Will için bile oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu nedenle ülkenin ileri gelen psikiyatrlarından biri olan Dr. Lecter’dan yardım ister. Dahi doktorun uzmanlığıyla silahlanan Will ve Hannibal mükemmel bir ortaklık oluştururlar. Hatta ikilinin yakalayamayacağı bir katil olmadığı düşünülür.

17. Sons of Anarchy (2008–2014)
Dizideki ana hikaye, babası Clay Teller’ın ölümünün ardından kendini liderlik koltuğunda bulan Jax Teller’ın aile ve çete hayatını birlikte sürdürmeye çalışmasıdır. Çetedeki çeşitli karakterlerin liderlik çatışmaları ve çeşitli oyunları devreye girince işler motosikletli ekip işinden çıkmakta ve daha da büyümektedir. Zaman içinde kendini illegal işler içinde bulan çete, liderleri Jax’in isteğinin aksine bu yönde ilerlemeye devam eder ve kendini başta devlet güçleri, ITA ve çeşitli diğer mafya örgütleriyle çatışma içinde bulur. Zaman içinde çetenin çeşitli yönetim kadrolarındaki çeşitli üyeleri, işleri kendilerine özgü yollarla çözmeye çalışacaklardır ve bu işlerin biraz daha karışmasına sebep olacaktır.

18. American Crime Story (2016– )
O.J. Simpson isimli futbol oyuncusu Amerikan Futbol Ligi’nde yer alan bir takımda oynamaktadır. Çok başarılı bir kariyeri olan Simpson büyük ilgi görmekte ve iyi para kazanmaktadır. Ancak bazı insanlar kazandıkları şöhreti kolay kolay ellerinde tutamazlar. Simpson da bu tür yıldızlardan biri olur. Kendinden on iki yaş küçük Nicole ile isteyerek evlenmesine karşın; kısa zaman zarfında ev içerisindeki tartışmaların şiddeti artar. Daha da kötüsü Nicole dayak yemeye başlar ve evlilikkaçınılmaz bir biçimde boşanma ile sonuçlanır. Bir süre sonra Nicole’ün bir erkek arkadaşı olur ve yeni hayatına adapte olmaya başlar. Ancak çok geçmeden kendisi ve sevgilisi evde boğazları kesilerek öldürülmüş vaziyette bulunurlar. Bütün işaretler Simpson’ı cinayet zanlısı olarak göstermektedir. Üstelik cinayet mahallinde de kanlı eldivenleri bulunmuştur. Duruşma devam ederken futbolcunun avukatları, gözleri farklı tarafa çekip zaman kazanarak suçsuzluğu ispat için polislerin ırkçılık yaptıklarını öne sürer ve bundan sonra siyahiler de ayaklanmaya başlarlar. Nefes nefese bir polisiye dizisi olan American Crime Story’nin ilk sezonu on bölümlüdür ve tüm sezon boyunca davanın aydınlatılması konu edinilmiştir. Yeni sezonda ise farklı bir cinayet ele alınacaktır.

19. This Is Us (2016– )
Aynı tarihte dünyaya gelmiş olan 5 farklı kişinin ve bu kişilerin hayatlarının kesit kesit olarak işlendiği dizide, bu kişilerin günlük hayatlarında tecrübe ettikleri birtakım olaylar ve hayatlarının birbirleriyle olan bağlantıları konu edinilmiştir. Rebecca ve Jack isminde üçüz bekleyen bir çift, yakışıklı ve ünlü bir dizi oyuncusu olan Kevin, son derece komik ve cana yakın bir ikizi olan Kate ve biyolojik babasının peşine düşmüş başarılı bir avukat olan Randall isimli karakterler, birbirinden tamamen farklı gözüken hayatlara sahip olsalar da bu hayatları çeşitli şekillerde birbirine bağlanacaktır. Hayatın acı ve tatlı detaylarını sıkça içinde barındıran dizi, izleyicilerine bu detayları fazlasıyla vermektedir.

20. The Walking Dead (2010– )
Dünyada yaşanan bir salgın sonucu insanlar zombiye dönüşmektedirler, bu virüs kan yoluyla bulaşmaktadır ve dönüşen insanların besin kaynağı normal insan eti olduğu için hızla yayılmıştır ancak hayatta kalmayı başaran insanlar vardır. Normal hayatında bir polis memuru olan Rick Grimes, hayatta kalmak için zombiler ile savaşması gerekmektedir. Ancak tek problem yaşayan ölüler değildir, hiçbir yasanın kuralın olmadığı bu yeni dünyada hayatta kalmak yemek ve içecek bulmak için diğer kötü insanlardan kendinizi korumanız gerekmektedir.

Alıntı

Aynı kategoriden diğer haberler
Game of Thrones serisinin yazarı George R. R. Martin, dizide ve kitapta dillere pelesenk olan “Winter is Coming" (...
Dünyanın en sevilen dizilerinden biri olan La Casa De Papel 3. sezon fragmanı ile izleyiciyi heyecanlandırdı. İşte yeni ...
Netflix Ottoman Rising isimli dizisi ile Fatih Sultan Mehmed‘in hayatını anlatmaya hazırlanıyor.  Şu sıralar Netf...
Bu listede bölümü en fazla 45 dakika süren yabancı dizileri sıraladık. Art arda izlerseniz maksimum 100 s...
Netflix ilk sezonu 5 Ekim’de yayınlanan ve ilk günden bu yana tüm dünyada ilgiyle izlenen İspanya orijin...
Yıllardır yerel polise etmediği kalmayan, bütün havalı davalara ortadan dalıp soruşturmayı devralan lanet olası fed...
Kanal D’nin TMC imzalı yeni dizisi Muhteşem İkili geçtiğimiz akşam ekranlarda boy göstermeye başladı. Başar...
Birinci Sezon Bu sezon suçsuz yere idama mahkûm edilen Lincoin Burrows’ un , kardeşi. Michael Scofield&nb...
Sherlock’un ekibi bu defa Bram Stoker’ın Dracula eseri için kolları sıvıyor. Mark Gattis ve Steven Moffat...
Michael Douglas ve Alan Arkin, Netflix’in yeni orijinal dizisi The Kominsky Method ile ekranlara dönüyor!&nbs...
İkinci sezonunun yayınlanmasından bir ay sonra, Netflix platformu Ozark için 3. sezon onayı verdiklerini duyurdu. ...
HBO’nun merakla beklenen dizilerinden birinin yeni sezon başlangıç tarihini sonunda öğrendik: kanal bug&uum...
Sons of Anarchy’nin spin-off’u olarak hayata geçirilen Mayans M.C. yeni sezonun şanslı dizilerinden biri o...
DC Evreni’nin dört bir yanından seçilen ve süper kahraman olma yolunda ilerleyen genç karakterl...
En Çok Okunanlar
Magazin.com.tr derleme haberlerden oluşmaktadır. Yayınlanmasını sakıncalı gördüğünüz haberler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.