BLACK SWAN

15-02-2019

Black Swan (Siyah Kuğu) 2010 yılında Darren Aronofsky tarafından yönetilen psikolojik gerilim ve dram filmidir. Film 13 milyon dolar düşük bütçeyle çekilmesine rağmen 329,4 milyon dolar hasılat elde etti. Black Swan 285 dalda aday olup 98 tanesini kazanmıştır. Filmin başrolünde ise “Leon” filmiyle ünlenen Amerikalı oyuncu Natalie Portman rol alıyor.


Nina bir bale okulunda eğitim gören bir dansçıdır. Nina, otoriter ve eskiden onun gibi balerin olan annesiyle yaşamaktadır. Nina’nın eğitim aldığı bale okulunda Kuğu Gölü gösterisi hazırlanmaktadır ve bu gösteride oynayacak balerinin masum, kırılgan beyaz kuğu ve onun kötü ikizi olan karanlık siyah kuğuyu canlandırabilecek biri olmalıdır. 
Nina bu kuğuyu canlandırmak istemektedir. Yönetmen Thomas, Nina’nın Beyaz Kuğu için uygun olduğunu fakat Siyah Kuğu canlandırabilecek karanlığın ve tutkunun olmadığını düşünmektedir. 


Thomas, Nina’yı zorla öper ve Nina’dan aldığı kızgın tepkiyle aslında Nina’daki Siyah Kuğu rolü için de uygun olduğunu görür. 
Nina saplantılıdır ve sürekli halüsinasyonlar görmektedir. Yedek dansçı Lily’i baş rolden uzaklaştırmaya çalışmaktadır. Thomas sürekli Nina’nın mükemmeliyetçiliği bırakmasını ve Siyah Kuğu için rahat davranmasını ve kendisini kaybederse bunu başaracağını söyler.


Nina annesiyle tartıştığı bir akşamında kapısına gelen ve bir yerlerde oturmak istediğini söyleyen Lily’nin teklifini kabul eder. Lily, Nina’ya uyuşturucu verir ve Nina’yı baştan çıkartır. Nina sabah provaya geç kalmıştır ve Lily’nin Kuğu Kraliçesi olarak dans ettiğini görür.


Nina sürekli halüsinasyon görmeye devam etmektedir. Gösterinin olduğu gece uyanır ve annesinin onu odaya kitlediğini görür. Annesi, Thomas’ı aramıştır ve Nina’nın kendisini iyi hissetmediğini ve performansını sergileyemeyeceğini söylemiştir. 


Duyduklarıyla sinirlenen Nina, annesiyle kavga ederek evden çıkar. Nina gösteriye gider fakat Thomas sahneye Lily’nin çıkacağını söyler. Nina yine bir halüsinasyon görür ve bu gördüklerinin en ağırıdır. Parçaladığı aynayla Lily’i öldürdüğünü düşünür.


Her şeye rağmen sahneye çıkar ve siyah kuğuyu oynarken mükemmel bir performans sergiler. Seyirciler çok beğenmiştir. Gösterinin son sahnesi oynandıktan sonra Thomas, Nina’yı kutlamaya geldiğinde yaralı olduğunu fark eder. Nina tüm hayatını adadığı sahnede ölmüştür, son kelimesi ise “Mükemmeldi.”  

Nina’nın psikolojisini anlatan Black Swan aslında her insanın içinde olan kötülüğün zamanı geldiğinde ne kadar üstün olduğunu anlatmaktadır. 

Yazar: Hande GÜNGÖR

Aynı kategoriden diğer haberler
1947 yılında başarılı bir bankacı olan Andy Dufrense aynı başarıyı evliliğinde gösterememektedir ve eşi tarafından başka...
1912'de ilk seferinde buzdağına çarparak batan efsanevi lüks yolcu gemisi Titanik'in aslına uygun olarak ...
Gerilim türünde sinema tarihinin en iyi 20 filmini Popcorn okuyucuları için derledik. İşte mutlaka izlenilme...
Çektiği muhteşem filmlerle haklı bir şöhret elde eden kurgu uzmanı Christopher Nolan’ın, Interstaller filmi...
Müslüm Gürses'in hayatını konu alan "Müslüm" filminin açılış hafta sonu gişe ra...
Usta yönetmen Martin Scorsese ile Oscarlı yıldız Leonardo DiCaprio 'The Killers of Flower Moon' 6. kez birlikte ...
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 2016 yılında düzenlenmeye başlayan İKSV Galaları, kasım ayında h...
Kuzuların Sessizliği filmindeki Dr. Hannibal Lecter'in gerçek olabileceğini hiç düşündün&uum...
Her bölümünde farklı bir karakter için “Kesin katil bu!” diyeceğiniz, birbirinden gizemli v...
İstediğiniz kadar nefret edin, unutmak ya da geçmişinizi gömmek isteyin: Öyle ya da böyle, doğup bü...
Tuco (çirkin), üzerine ödül konulmuş bir kanun kaçağıdır. Keskin nişancı Blondie (iyi) adlı kovb...
2. Dünya Savaşı yıllarının Nazi Almanya'sında girişimci bir Alman Oskar Schindler, askeriye için metal kaplar...
Tutsak, Güney Amerika’da zengin bir iş adamının doğum gününe katılan ve burada rehin alınan ünl&uum...
Cesuryürek'te, William Wallace yaşanan büyük acılar sonrası yeniden memleketi olan İskoçya’ya...
En Çok Okunanlar
Magazin.com.tr derleme haberlerden oluşmaktadır. Yayınlanmasını sakıncalı gördüğünüz haberler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.