Dünya Edebiyatının Önemli Kitaplarından Altı Çizilesi Bitiş Cümleleri

18-02-2019

Edebi bir metnin ilk cümlesi, ana hikâyenin lokomotifidir. Çünkü orada şekillenen ifade, kitabın tamamını etkileyen güçlü bir etkiye sahiptir. Edebiyat tarihi, ilk cümlesiyle okurunu içine alan birçok güzide örnek barındırmaktadır. Tıpkı ilk cümlede olduğu gibi son cümlede de benzer bir etki söz konusudur. Son cümle vedadır. Ve tüm vedalarda olduğu gibi hüzün, heyecan ve merak duygusu bırakır.

Biten bir kitabın son cümlesi, aslında hayalimizde başlayan hikâyelerin ilk cümlesidir.
Derlediğimiz liste, edebiyat tarihine geçen klasik kitapların son cümlelerinden meydana geliyor.

1. Dışarıdaki hayvanlar, bir domuzların yüzlerine, bir insanların yüzlerine bakıyor, ama birbirlerinden ayırt edemiyorlardı.

George Orwell, Hayvan Çiftliği

2. Doğrusunu isterseniz, ne düşündüğümü ben de bilmiyorum. Pek çok insanın hakkında konuştuğum için üzgünüm. Bildiğim tek şey, size anlattığım herkesi biraz özlüyorum…

…Bizim Stradlater’i ve Ackley’i bile, sözgelimi. Sanırım, o lanet Maurice’i bile özlüyorum. Sakın kimseye bir şey anlatmayın. Herkesi özlemeye başlıyorsunuz sonra.

J.D. Salinger, Çavdar Tarlasında Çocuklar

3. Tomas anahtarı kilitte döndürdü ve tavandaki ışığı yaktı. Tereza yan yana bitiştirilmiş, iki yatak gördü, birinin yanı başında bir komodin ve lamba vardı….

…Tavandaki ışığın yansımasıyla birlikte ürken iri bir pervane lambanın karpuzundan çıktı, odada fır dönmeye başladı. Piyanoyla viyolonselin ezgisi belli belirsiz ulaşıyordu yukarıya.

Milan Kundera, Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği

4. “Ama yakında” diye seslendi, hazin ve ağırbaşlı bir heyecanla, “Yakında öleceğim ve tüm hissettiklerim artık hissedilmez olacak. Çok yakında bu yakıcı acılar yokluğa karışacak. Cenaze yığınıma sevinçle tırmanacağım, alevlerin cehennem azabı içinde bayram edeceğim….

…Bu yangının ışığı ağır ağır sönüp gidecek, küllerim rüzgarla denize savrulacak. Ruhum sükun içinde yatacak ve eğer hala hissedecekse, kuşkusuz şimdiki gibi hissetmeyecek. Elveda.” Bunu söyler söylemez, kamaranın penceresinden, geminin yanında bekleyen buzdan sala atladı. Dalgaların üzerinde hızla sürüklenerek, çok geçmeden karanlığın içinde uzaklarda yitip gitti.

Mary Shelley, Frankenstein


5. “Bunu yapmak zorundaydın George,” dedi Slim. “Yemin ederim ki yapmak zorundaydın. Hadi, gel benimle.” George’u patikanın girişine doğru sürükledi, karayoluna doğru gözden kayboldular…

“…Curley ve Carlson durup arkalarından baktılar. “Bu ikisini ne demeye efkar bastı şimdi, anlamadım,” dedi Carlson.

John Steinbeck, Fareler ve İnsanlar

6. Sakin gökyüzünün altında, mezarların çevresinde dolandım. Fundalar ve çan çiçekleri arasında uçuşup duran pervaneleri izledim. Otları hışırdatan hafif rüzgarın fısıltısını dinledim….

…İnsan, nasıl olurda bu sakin toprağın altında yatanların huzursuz bir uykuda olduğuna inanabilir, şaşırdım.

Emily Bronte, Uğultulu Tepeler

7. “Bir köpek gibi!” dedi, sanki utanç, ondan sonra da hayatta kalacaktı.

Franz Kafka, Dava

8. Bu gürültülerin arasında kalan subay duygulanmış, ne yapacağını da biraz şaşırmıştı. Çocuklar, toparlanmaya vakit bulsun diye, sırtını çevirdi, uzaktaki biçimli kruvazöre bakarak bekledi.

William Golding, Sineklerin Tanrısı


9. Bir süre sonra Terrenoire, ölmüş adama bakmak üzere ayaklarını sürüye sürüye evden çıktı. İyice eğilerek onun paramparça olmuş yüz hatlarını inceledi…

…Güzel kızıl saçlarının arasında kan pıhtıları oluşmuştu. Konuğunu yağmurdan korumak istercesine diz çöktü; yumuşak bir sesle ona seslendi. “Çok erken döndünüz, Mösyö Falk, çok erken.”

George Steiner, Dönüş Yok Artık

Alıntı

Aynı kategoriden diğer haberler
Her yıl yarım milyon kitapseverin buluştuğu TÜYAP Uluslararası Kitap Fuarı bu yıl da kapılarını İstanbullu okur-yazarlar...
Gabriel Garcia Marquez Yüzyıllık Yalnızlık romanıyla Latin Amerika kıtasının yaradılış hikayesini yeniden yazdı. İşte bu...
Oblomov, İvan Aleksandroviç Gonçarov’un 1859 yılında yayımlanan ve yalnızca 1 ayda yazmış olduğu romanıdı...
”Böyle mi olmalıydı: İnsanın mutluluğu, aynı zamanda kederinin kaynağı mı olmalıydı?” Genç Werther&rs...
”Kimsenin yaşantısını beğenmedim; kendime uygun bir yaşantı da bulamadım.” “O, ömrü boyunca hep...
Uçurtma Avcısı, Afganistan doğumlu Amerikalı yazar Halit Hüseyni’nin yazdığı ilk romandır. Ayrıca 2003 yılı...
”Yürüyorum dediği, durmanın ta kendisiymiş. Düş gibi bir şey yani… Koşarsın koşarsın da varmazsın...
”Sadece içimde susmak istemeyen bir ses olduğu için yazıyorum.” -Sylvia Plath Uzun zamandır tanışm...
Jack London’ın kendi hayatını anlattığı ve kendi hayatına benzer bir sonla bitirdiği bu otobiyografik romanı mutlaka ok...
”Ümit kötülüklerin en kötüsüdür, çünkü işkenceyi uzatır.&rdquo...
”GERÇEK BİR KADININ öyküsüdür bu.” diye başlayan Sıfır Noktasındaki Kadın, Mısırlı fem...
Evet tam da adından anlaşıldığı gibi Kağıt Ev, kitaplardan yapılmış bir ev. Peki ne kadar sağlam olabilir kitaptan yapılma bi...
Yılmaz Özdil: “Adeta sihirli bir el, Mustafa Kemal’i tanımayalım diye çaba harcadı.”  Bug...
Biz insanlar ilk günümüzden beri dünyayla kendimiz arasında bizi rahatlatıcı bir uyum ararız. Bunu bulama...
En Çok Okunanlar
Magazin.com.tr derleme haberlerden oluşmaktadır. Yayınlanmasını sakıncalı gördüğünüz haberler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.