En İyi 20 Gerilim Filmi

17-02-2019

Gerilim türünde sinema tarihinin en iyi 20 filmini Popcorn okuyucuları için derledik. İşte mutlaka izlenilmesi gereken 20 gerilim filmi!
 
20) Ölüm Korkusu (Vertigo) 1958 / IMDb: 8.3 - Yönetmen: Alfred Hitchcock
Oyuncular: James Stewart, Kim Novak, Barbara Bel Geddes, Henry Jones, Ellen Corby
Dedektif Scottie Ferguson bir suçluyu kovalarken damdan düşen ortağını kurtaramaz ve kendisinde yükseklik korkusu başlar. Polisliği bırakan ve özel dedektif olan Scottie'yi, eski okul arkadaşı Gavin Elster karısını takip etmesi için tutunca Scottie, genç kadının peşinden San Francisco'ya döner. Ancak olaylar tamamen karmaşık bir hal alır.

 
19) Yaralı Yüz (Scarface) 1983 / IMDb: 8.3 - Yönetmen: Brian De Palma
Oyuncular: Al Pacino, Michelle Pfeiffer, Steven Bauer, F. Murray Abraham, Brett Ratner
Fidel Castro, Küba’da istenmeyen rejim muhaliflerine Amerika’ya göç etme hakkı tanır. Tony Montana da yakın arkadaşı Manny Ribera ile ABD'nin Miami şehrine göç eder. Montana kendisini ülkenin uyuşturucu baronlarından biri olan Frank Lopez’in yanında bulur. Ancak Montana’nın geldiği yerlerden daha yükseklere ulaşmak yönünde oldukça iddialı ve cesur hedefleri vardır.

 
18) Batman Başlıyor (Batman Begins) 2005 / IMDb: 8.3 - Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Christian Bale, Morgan Freeman, Gary Oldman, Liam Neeson, Michael Caine
Serinin ilk filmi ailesi öldürülen Bruce Wayne (Christian Bale)'in diğer kimliği olan Batman'i ortaya çıkarmasını ve kötü güçlere karşı mücadele etmeye başlamasını anlatıyor.
 
17) Başkalarının Hayatı (The Lives of Others) 2006 / IMDb: 8.4 - Yönetmen: Florian Henckel von Donnersmarck
Oyuncular: Ulrich Mühe, Sebastian Koch, Martina Gedeck, Ulrich Tukur, Thomas Thieme
Film, iktidarın meşrutiyetini devam ettirebilmek için ülke genelinde kurduğu istihbarat servisini ve bu birim içerisinde önemli bir pozisyonda çalışan ve Bakan tarafından bir sanatçıyı takip etme görevine atanan Yüzbaşı Gerd Wiesler'in karşılaştığı oyunları konu edinir.
 
16) İhtiyar Delikanlı (Oldboy) 2003 / IMDb: 8.4 - Yönetmen: Park Chan-wook
Oyuncular: Choi Min-sik, Yoo Ji-tae, Kang Hye-jung, Yoon Jin-seo, Oh Dal-su
Film Oh Dae-su'nun kaçırılmasını ve 15 yıl boyunca bir odada esir kalmasını anlatarak başlar. Esir kaldığı sürede Oh Dae-su'ya ne kadar esir edileceği söylenmez. İlerleyen zamanlarda odasındaki televizyondan karısının ödürüldüğü haberini duyar. Kendisini esir alanlar suçu Oh Dae-su'nun üstüne atmışlardır. Oh Dae-su bunu kendine yapanı bulmak için, yaptığı tüm kötü şeylerin listesini çıkarır ve duvarı kazmaya başlar. 15 yıl sonunda odadan kaçar. 

15) Kara Şövalye Yükseliyor (The Dark Knight Rises) 2012 / IMDb: 8.4 - Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Christian Bale, Morgan Freeman, Anne Hathaway, Gary Oldman, Marion Cotillard
Serinin son filminde, Batman, Gotham şehrini ve halkını büyük bir tehditle karşı karşıya bırakan suç lideri Bane'in yaptığı gizli planları durdurmaya çalışıyor. Ancak Batman ilk kez kendisinden daha güçlü bir rakibe karşı mücadele verecektir.
 
14) Arka Pencere (Rear Window) 1954 / IMDb: 8.5 - Yönetmen: Alfred Hitchcock
Oyuncular: James Stewart, Grace Kelly, Anthony Warde, Raymond Burr, Thelma Ritter
Cornell Woolrich'in "It Had to Be Murder" adlı kısa hikâyesinden uyarlanmıştır. İş kazası geçirerek ayağını kıran ve evinden dışarı çıkamayan gazeteci L. B. Jefferies'in canı çok sıkılmaktadır. Kendisi haftalarca yerinden kıpırdayamayacağından dolayı yan apartmanlardaki komşularını fotoğraf makinesiyle izlemeye başlar. Bu sayede komşularının özel hayatlarına dair birçok bilgi edinir. Hemen hergün gördüğü bir komşusunu artık göremeyince şüpheye kapılır ve araştırmaya başlar.

 13) Sapık (Psycho) 1960 / IMDb: 8.5 - Yönetmen: Alfred Hitchcock
Oyuncular: Anthony Perkins, Janet Leigh, Martin Balsam, Vera Miles, Lurene Tuttle
Marion Crane, Arizona’da bir emlak ofisinde çalışmaktadır. Sevgilisi Sam ile evlenmek istemektedir ancak çift maddi sıkıntı içerisindedir. Bir gün, patronu Marion’a bankaya yatırması için 40 bin dolar verir. Marion, bu parayla Sam’le hayal ettikleri hayatı kurabileceklerine karar verir ve parayı çalarak Sam’le buluşmaya gider. Yolda Bates Motel’de konaklamak zorunda kalır. Moteli işleten Norman Bates, annesiyle saplantısı olan genç bir adamdır. Beraber akşam yemeği yerler ve Marion odasına çekilir, sonrasında olaylar gelişir.
 
12) Akıl Defteri (Memento) 2000 / IMDb: 8.5 - Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Guy Pearce, Joe Pantoliano, Carrie-Anne Moss, Mark Boone Junior, Jorja Fox
Leonard Shelby dışarıdan bakıldığında işadamı gibi görünse de aslında hayatını karısına tecavüz edip öldüren kişiyi bulmak için adamıştır. Ancak Leonard’ın çok nadir rastlanan ve tedavisi olmayan bir tür hafıza kaybı problemi vardır.

 11) Prestij (The Prestige) 2006 / IMDb: 8.5 - Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Christian Bale, Hugh Jackman, Scarlett Johansson, Michael Caine, Rebecca Hall
Başrollerini Christian Bale ve Hugh Jackman paylaştığı Prestij filmi iki genç sihirbazın, başlarda arkadaş ve ortak olarak yola çıkan ancak en büyük numaralarında işler ters gittikten sonra ezeli düşman olup birbirleriyle olan rekabeti ve üstün gelme savaşını anlatıyor.

 
10) Köstebek (The Departed) 2006 / IMDb: 8.5 - Yönetmen: Martin Scorsese
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson, Vera Farmiga, Mark Wahlberg
Billy Costigan, Frank Costello’nun çetesine sızan bir polis; Colin Sullivan ise Costello'nun polis teşkilatına sızan adamıdır. Mafya ve polis teşkilatı arasında yaşanan savaşı anlatan filmde bakalım kim kazanacaktır?

 9) Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects) 1995 / IMDb: 8.6 - Yönetmen: Bryan Singer
Oyuncular: Kevin Spacey, Gabriel Byrne, Kevin Pollak, Benicio Del Toro, Chazz Palminteri
Polis patlayan bir tekneyi araştırırdığında onlarca ceset ve uyuşturucu parası bulur. Olaydan kurtulan iki kişi, yanıklarla dolu vücuduyla korkmuş bir Macar terörist ve Verbal Kint adında bir suikastçidir. Polisteki sorgusunda Kint, 6 hafta öncesinden başlayarak olayları anlatır.

 8) Leon 1994 / IMDb: 8.6 - Yönetmen: Luc Besson
Oyuncular: Natalie Portman, Jean Reno, Gary Oldman, Samy Naceri, Elizabeth Regen
Jean Reno ve Natalie Portman, soğukkanlı bir katil ile küçük bir kız arasındaki sıra dışı ilişkiyi anlatan bu kült filmde bir araya geliyor. Leon ile aynı apartmanda yaşayan on iki yaşındaki Mathilda, Léon'a sığınır ve intikam için kendisine yardımcı olmasını ister.
 
7) Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs) 1991 / IMDb: 8.6 - Yönetmen: Jonathan Demme
Oyuncular: Anthony Hopkins, Jodie Foster, Scott Glenn, Ted Levine, Kasi Lemmons
Akademiden yeni mezun olan FBI ajanı Clarice Starling kurbanlarının derilerini yüzen sapık bir katilin elindeki kadını kurtarmaya çalışır. Ancak Clarice katile ulaşmak ve hakkında bilgi almak için başka bir psikopat olan ünlü doktor Hannibal Lecter ile yakınlaşacak ve onun güvenini kazanacaktır.
 
6) Yedi (Se7en) 1995 / IMDb: 8.6 - Yönetmen: David Fincher
Oyuncular: Brad Pitt, Morgan Freeman, Kevin Spacey, Gwyneth Paltrow, R. Lee Ermey
Film, yedi ölümcül günahı (Kibir, Açgözlülük, Şehvet Kıskançlık, Oburluk, Yıkıcılık, Tembellik) işleyenleri öldüren bir seri katili yakalamaya çalışan iki dedektifin hikayesini anlatıyor.
 
5) The Matrix 1999 / IMDb: 8.7 - Yönetmen: Andy Wachowski, Lana Wachowski
Oyuncular: Keanu Reeves, Hugo Weaving, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano
Gündüzleri bir şirkette bilgisayar programcısı olan Thomas Anderson, geceleri Neo nickname'iyle "hacker"lık yapmaktadır. Ancak yaşadığı sandığı hayatı sorgularken Morpheus sayesinde gerçek dünyaya adım atacak ve içindeki gücü keşfedecektir.
 
4) Dövüş Kulübü (Fight Club) 1999 / IMDb: 8.8 - Yönetmen: David Fincher, Chon Kye-Young
Oyuncular: Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter, Meat Loaf, Jared Leto
Sigorta memuru olan Jack uzun süredir uykusuzluk hastalığından şikayetçidir ve bu durumdan kurtulmak için grup terapilerine katılır. Ancak Tyler Durden ile tanıştıktan sonra Dövüş Kulübü'ne dahil olacaktır.
 
3) Başlangıç (Inception) 2010 / IMDb: 8.8 - Yönetmen : Christopher Nolan
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Michael Caine
Rüya anında bilinçaltındaki sırları çalmakta uzman olan Cobb ve ekibinin daha da zor bir görevi vardır. Bu defa bir fikri çalmak değil onu bilinçaltına yerleştirmektir.
 
2) Ucuz Roman (Pulp Fiction) 1994 / IMDb: 8.9 - Yönetmen: Quentin Tarantino
Oyuncular: Bruce Willis, Samuel L. Jackson, John Travolta, Uma Thurman, Harvey Keitel
Honey Bunny ve Pumpkin birbirine aşık iki genç soyguncudur. Diğer yandan, tahsilata çıkmış iki usta ganster Vincent Vega ve Jules. Vincent aynı zamanda patronunun genç ve güzel karısına bakıcılık yapmakla da görevlidir. Korkusuz bir boksör de para karşılığı hile yapmamak için şehirden kaçar. Kader birbirlerine bu kadar uzak insanların yollarını kesiştirecektir.
 
1) Kara Şövalye (The Dark Knight) 2008 / IMDb: 9.0 - Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Christian Bale, Morgan Freeman, Heath Ledger, Gary Oldman, Michael Caine
2008 yapımı olan filmde Batman Teğmen Jim Gordon ve Bölge Savcısı Harvey Dent'in yardımıyla Gotham sokaklarını suç şebekelerinden korurken aniden ortaya çıkan suç dehası Joker ortalığı fena halde karıştırır. Onun zekasıyla başa çıkmak kolay olmayacaktır.

Aynı kategoriden diğer haberler
1947 yılında başarılı bir bankacı olan Andy Dufrense aynı başarıyı evliliğinde gösterememektedir ve eşi tarafından başka...
1912'de ilk seferinde buzdağına çarparak batan efsanevi lüks yolcu gemisi Titanik'in aslına uygun olarak ...
Gerilim türünde sinema tarihinin en iyi 20 filmini Popcorn okuyucuları için derledik. İşte mutlaka izlenilme...
Çektiği muhteşem filmlerle haklı bir şöhret elde eden kurgu uzmanı Christopher Nolan’ın, Interstaller filmi...
Müslüm Gürses'in hayatını konu alan "Müslüm" filminin açılış hafta sonu gişe ra...
Usta yönetmen Martin Scorsese ile Oscarlı yıldız Leonardo DiCaprio 'The Killers of Flower Moon' 6. kez birlikte ...
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 2016 yılında düzenlenmeye başlayan İKSV Galaları, kasım ayında h...
Kuzuların Sessizliği filmindeki Dr. Hannibal Lecter'in gerçek olabileceğini hiç düşündün&uum...
Her bölümünde farklı bir karakter için “Kesin katil bu!” diyeceğiniz, birbirinden gizemli v...
İstediğiniz kadar nefret edin, unutmak ya da geçmişinizi gömmek isteyin: Öyle ya da böyle, doğup bü...
Tuco (çirkin), üzerine ödül konulmuş bir kanun kaçağıdır. Keskin nişancı Blondie (iyi) adlı kovb...
2. Dünya Savaşı yıllarının Nazi Almanya'sında girişimci bir Alman Oskar Schindler, askeriye için metal kaplar...
Tutsak, Güney Amerika’da zengin bir iş adamının doğum gününe katılan ve burada rehin alınan ünl&uum...
Cesuryürek'te, William Wallace yaşanan büyük acılar sonrası yeniden memleketi olan İskoçya’ya...
En Çok Okunanlar
Magazin.com.tr derleme haberlerden oluşmaktadır. Yayınlanmasını sakıncalı gördüğünüz haberler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.