Ercan Kesal

19-02-2019

Anadolu topraklarının kadim öykülerine değer veren, bu kültürün tevazu, hoşgörü gibi önemli değerleriyle yaşayan Ercan Kesal bugün edebiyat ve sinema alanındaki önemli bir yere isim. Sanattan önce bilimle var olan, yıllar yılı hekimlik yaptıktan sonra sanat hayatında faaliyet gösteren Kesal’ın yaşam öyküsüne ve kitaplarına eğiliyoruz.

1. İlk dönemler

1959 doğumlu sanatçı, yeryüzüne Nevşehir Avanos’ta iner. Lise de dahil, eğitim hayatının bu ilk bölümü tamamen Nevşehir’de geçer. 1984’te ise Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olarak hekimlik yapmaya başlayacağı günlere gelir. 1984 – 1990 zamanlarında Ankara’nın kasaba bölgelerinde hekimlik yapar. 1990’tan sonra İstanbul’a gelerek çeşitli tıp merkezleri kurar ve özel sektöre atılır. Öyle ki 1997’de kurduğu Özel Okmeydanı Hastanesi’nin yönetim kurulu başkanlığını hala sürdürür.

2. Akademik gelişimi

Kesal, insan doğasına meraklı olacak ki 2004 – 2006 yıllarında İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Uygulamalı Psikoloji alanında yüksek lisans yapar. Yeditepe Üniversitesi’nde Sosyal Antropoloji alanındaki doktora hayatına da devam eden sanatçı, lisansüstü dönemini hesaba katarsak 14 yıllık bir akademik deneyime sahiptir.

3. Sinemadaki ilk yıllar

Nuri Bilge Ceylan imzalı, 2002 çıkışlı ‘’Uzak’’ filminde gösterdiği oyunculuk performansı, sinemaya attığı ilk adımdır. Ceylan’ın belli başlı diğer filmlerinde de oynayan Kesal, yönetmenin ödüllü filmlerinde senarist olarak da varlığını sürdürür. Bir Zamanlar Anadolu’da, Yozgat Blues, Küf, Üç Maymun şahane oyuncu ve senaristliğini gösterdiği belli başlı işler arasında yer alır. Senaryo ve oyunculuk alanında aldığı bir düzineye yakın ödül de onun sinema perdesindeki başarısını bize tekrar gösterir.

4. Yazarlık hayatı

Gelelim edebiyata… Kesal henüz tüm bu işlere girmemişken, bir Tıp Fakültesi öğrencisiyken şiir ve yazılarını yayımlamaya başlar. İzmir menşeli ‘’Dönem’’ dergisi onun ilk edebî ürünlerinin yayımlandığı mecradır. Hekim olarak mecburi hizmet yaptığı dönemlerde ‘’Son Reçete’’ dergisinde de faaliyetlerini sürdürür. Era Yayınları’nın kurucularından biri olan Kesal, yaptığı çeşitli köşe yazarlıklarının yanı sıra yayımlanan 7 kitabıyla da edebiyat camiasının bir yazar üyesidir.

5. Bozkırda Bir Gece Yarısı

Yazarın 1980’li yıllarda Anadolu’daki mecburi hizmet zamanlarında başından geçen bir olaya dayanıyor. Bozkır, kasaba, kış günleri ve edebiyat bu eserde bir araya geliyor. Kesal bu resimli öykünün öznelerinden biri ve yani doktorudur. Muhtarsa, yazarın kafasını uzun yıllar kurcalayan iktidar nosyonun temsilcilerinden biridir. Genç doktorun, köy ahalisinin sucuktan zehirlendiği haberini alması ve köye gittiğinde karşılaştığı muhtar, bir Ercan Kesal anısı olarak karşımıza çıkıyor.

6. Peri Gazozu

Taşranın sıcak kucağı ve serin kasveti üzerine… diyor kitabın tanıtım yazısı. Ercan Kesal yine anılarıyla buluşturuyor okuyucuyu. Yakın tarih, hem bir hekim, hem bir çocuk, hem bir babanın gözünden ve hayatından kesitlerle çıkıyor karşımıza. Yazarın güç odakları ile ilgili yaşadığı çatışma burada da gözler önüne serilmiş durumda.

7. Evvel Zaman

Nuri Bilge Ceylan’ın 2011 Cannes Film Festivali Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan ‘’Bir Zamanlar Anadolu’da’’ filminin güncesi niteliğindedir. Kesal’ın taşra yıllarındaki hekimlik dönemleri kitabın temasını oluşturuyor. Anadolu’nun kendine özgü izbeliği, yabanıllığı burada da Kesal’ın kalemiyle gözler önüne seriliyor.

8. Nasipse Adayız

Nasipse Adayız, Kesal’ın da deyimiyle bir novella, uzun öykü. Politikaya merak duyan bir hekimin başından geçen yarı hüzünlü yarı komik hikâyeleri anlatıyor. Psikoloji alanında yüksek lisans yapan sanatçının bu eserinde de insana özgü güç, çevreye hakim olma ve baskı kurma duyguları gözler önüne seriliyor.

9. Cin Aynası

Duygu ve hüzün yüklü Ercal Kesal eserlerinden bir diğeri Cin Aynası’dır. Hekimlik yıllarını ve bu yılların çevrelediği Anadolu topraklarını kitaplarında sıklıkla gördüğümüz yazar, bu kitabında da benzer olay ve mekânlara sadık kalıyor. Sonlara kadar insanların türlü acıklı yaşam öykülerine değinen kitap, son kısımlara doğru daha çok edebiyat ve sinemaya yönelik yazılardan meydana geliyor.

10. Aslında

Kesal’ın düşünsel yönlerinin ortaya çıktığı bir kitap. Hayat, acılar, güç ve türevi kavramlar, sinema, edebiyat ve sanata dair yazdıklarının bir toplamı ‘’Aslında’’. Yazar ve oyuncunun bu konulardaki söyleşmelerinin kitaplaştırıldığı eser, sizi de düşünsel bir serüvenin peşinden sürükleyebilir.

11. Zamanın İzinde

Bir fotoğraf anlatıları kitabı ve adı gibi zamanın peşinden koşuyor. Hızlı, çabuk ve derhal yenisi istenen günümüz zaman dilimlerinin ötesinde, yitip gitmeye yüz tutan bir dünyayı kovalıyor. Sinemacı ve yazar Enis Rıza’nın seçtiği fotoğraflar, Ercan Kesal’ın yazılarıyla bir araya gelir ve ‘’Zamanın İzinde’’yi oluşturur. ‘’Dün geçmişte kalırken, yarına yeni yüzler ve yeni sözlerle varılır.’’ tanıtım yazısında yer alan ve kitabı en iyi tanıtan cümle olsa gerek. 

Alıntı

Aynı kategoriden diğer haberler
'Tutunamayanlar', 'Tehlikeli Oyunlar' ve 'Korkuyu Beklerken' gibi kült kitapların yazarı Oğuz At...
Marcel Proust kimdir, Fransız yazar. 20. yüzyılın edebi değerlendirmesi için yapılan pek çok ankette adı G...
Portekiz'in en tanınmış yazarlarından olan Jose Saramago, 16 Ekim 1922 tarihinde Azinhaga köyünde doğdu. Hen&uu...
İktisat ve sosyoloji öncülerinden, tarihçi, düşünür ve devlet adamı İbn-i Haldun (1322 &ndash...
Türk Edebiyatı’nın güçlü hikaye yazarı ve çevirmeni, özgür ruhlu kadını Tomris U...
Yazarlık, özellikle günümüz modern toplum algısında iyi gelir sağlanabilecek bir meslek olarak gör&u...
Anadolu topraklarının kadim öykülerine değer veren, bu kültürün tevazu, hoşgörü gibi ö...
Avusturyalı yazar Stefan Zweig (1881 – 1942) yazdı, gezdi, araştırdı. Roman, şiir, biyografi, deneme, anı gibi farklı e...
Gündüz işçi, gece yazar. Güneş batana kadar tarım işçiliğiyle meşgul, geceleri kendisi ve eserle...
Eğer şair gözlüyseniz kendi şiirinizi de mutlaka bulursunuz. Bu şiir, sizin kendinize has ritminizi yansıtır ve her...
Türk edebiyatının sevdiğimiz onlarca farklı yazarı ve şairiyle bir kez olsun görüşmek isteyenlerimiz vardır mu...
Her yazar, bir şeyler karalamaya başladığı ilk yıllarda okuduğu, bildiği yazarların etkisine kapılır. Daha sonra geçen...
Haruki Murakami dünyada ve Türkiye’de de en çok okunan yazarlardan biri. Japon yazar son yıllarda s&uu...
Nazım Hikmet ve Vera Tulyakova 1955’te tanışmalarının ardından, Vera’nın eşinden ayrılması ve beraber yaşamaları ...
En Çok Okunanlar
Magazin.com.tr derleme haberlerden oluşmaktadır. Yayınlanmasını sakıncalı gördüğünüz haberler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.