Her Enstrüman Bir Medeniyeti Temsil Eder

18-02-2019

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Konferans Salonu'nda, öğrencilerle bir araya gelen Tuluyhan Uğurlu, "Her enstrüman bir medeniyeti temsil eder." dedi.

Piyanist ve besteci Tuluyhan Uğurlu, "Siz eğer, 'Bağlamayı, kanunu, fagotu, piyanoyu sevmem ama' dediğiniz andan itibaren, ha 6 milyon Yahudi'yi fırınlara atarak yakmışsınız ha bu lafı söylemişsiniz. Hiçbir farkı yoktur. Çünkü her enstrüman bir medeniyeti temsil eder." dedi.

Uğurlu, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Konferans Salonu'nda, öğrencilerle bir araya geldi.

"Yıllarca mehterle alay ettik"

Enstrümanlar arasında ayrım yapmanın "ırkçılık olduğunu" belirten Uğurlu, şöyle devam etti:

"Siz eğer, 'Bağlamayı, kanunu, fagotu, piyanoyu sevmem ama' dediğiniz andan itibaren, ha 6 milyon Yahudi'yi fırınlara atarak yakmışsınız ha bu lafı söylemişsiniz. Hiçbir farkı yoktur. Çünkü her enstrüman bir medeniyeti temsil eder. Her çalgının bir gelişim süreci vardır. Bu süreçte enstrümanın ortaya çıktığı topraklar o enstrümana tüm bilincini ve yaşanmışlığını verir. Enstrümanların ait olduğu medeniyetler vardır. Yıllarca mehterle alay ettik. Bunu da çağdaşlık olarak gördük. Mehterin iki ileri bir geri yapmasına rakı masalarında kahkaha attık. Bunu yaptık. Hala da yapıyoruz. Ancak mehter hakkında bir şey bilmeyi gericilik zannettiğimiz için, mehterin yürürken sağa sola selam vermesinden dolayı öyle bir hareket yapmasını çok az insan bilir."
 
"Viyana sokaklarına boy boy afişlerim asılırdı"

Uğurlu, her enstrümanın sonsuzluğa açılan bir pencere olduğunu aktararak, şunları dile getirdi:

"Dört yaşından beri müzik eğitimi aldım. 16 yaşında konserlere başladım. O yaşımdan beri de profesyonel anlamda konserler veriyorum. Viyana'da okurken arkadaşlarım klasik müzikle uğraşırken, benim Viyana sokaklarına boy boy afişlerim asılırdı. Dünyanın çeşitli yerlerinde konserler verdim. Yani para ediyorum. Bunun adı bu. Tabii bu çok zor bir süreç. Dünyanın birçok yerinde yılda 105 konser veriyorum. Yani her üç günde bir konser vererek yaşamımı sürdürüyorum. Müstakil konserlerle hayatımı sürdürüyorum. Bu yüzden müstakil seyirci ve sevenlerim oluşuyor."

"Yöresel olmayan bir şey evrensel olamaz"

Kendisini Anadolu medeniyetlerinin savunucu olarak gördüğünü vurgulayan Uğurlu, "Dünyaya kendimi Anadolu medeniyetlerinin savunucu olarak sunuyorum. Bunu yaparken de 'Ailem ve ben Müslüman'ım, Osmanlı'yı ve Selçuklu'yu savunurum, Bizans'tan da bana ne' falan demiyorum. Çünkü Abdülhamit de dememiştir."

Körü körüne bir şeyin savunucusu ve temsilcisi olunduğu zaman ilerlenemeyeceğini dile getiren Uğurlu, "Ne dünyaya açılabilir, ne dünya insanı olabiliriz. Çünkü yöresel olmayan bir şey evrensel olamaz. Yörenizi bilmez ve tanımazsanız, Amerika'daki siyahi bir adamla arkadaş olamazsınız. Bu yüzden gençlere tavsiyem, kendiniz olun başka kimse olmayın." değerlendirmesinde bulundu.

Alıntı: Cnntürk

Aynı kategoriden diğer haberler
Şarkıcı, besteci, söz yazarı ve oyuncu "Sanat Güneşi" ve "Paşa" olarak da bilinen Müren...
Bozlak türkülerini "feryat" olarak nitelendiren Ertaş, 1938 yılında Kırşehir'in Çiçekda...
Bengi Bağlama Üçlüsü 30. sanat yılını özel bir konserle kutluyor. Anadolu kültür ve m&u...
17-28 Ekim'de düzenlenen 28. Akbank Caz Festivali kapsamındaki konser, söyleşi ve atölyelere 20 bine yakın...
Hatay Birlik Vakfınca, Hatay Günleri kapsamında başkentte "Antakya Medeniyetler Korosu" konseri düzenlend...
Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Konferans Salonu'nda, öğrenc...
Ceyl'an Ertem'den Albüm Öncesi Tadımlık Tekli 'Mavi Çocuklar' Alternatif müziğin en &o...
Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 9-14 Kasım tarihleri arasında 5 konser verilecek. İstanbul Büyükşehir Beledi...
Kimsesizdi, yoksuldu, hayata yenik başlamıştı ama o Müslüm Gürses oldu. Hırsından değil, zafer kazanmak i&cced...
Bbdso'dan Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası (BBDSO), bu hafta "10 Kasım Atatürk'ü Anma" ...
Robyn Yeni Albüm Lansmanını Red Bull Music Gecesinde Yaptı. İsveçli şarkıcı Robyn, yıllar sonra yeni albüm&...
Farklı müzik türlerinin merakla beklenen ve ilk defa Türkiye'ye gelecek sanatçı ve DJ'lerinin b...
Müzikseverler, 16-18 Kasım'da gerçekleştirilecek Uluslararası Gitar Festivali'nde, klasik gitarın yanı sı...
Son zamanların en iyi müzik dinleme aracı olan Spotify resmi olarak kuruluşunun 10. yılını kutluyor. Dile kolay 10 yıl&h...
En Çok Okunanlar
Magazin.com.tr derleme haberlerden oluşmaktadır. Yayınlanmasını sakıncalı gördüğünüz haberler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.