Kendiniz mutsuz ve yorgun mu hissediyorsunuz? İyi gelecek 7 tavsiye!

15-02-2019

Aşık olmak, işinizde başarıya ulaşmak, spor yaparak vücudunuzu güzelleştirmek istiyor olabilirsiniz, bunların hepsi aslında aynı şeyi ifade eder: Yaşadığınızı hissetmek istiyorsunuz! Yaşadığını hissetmek herkes için farklı bir yol gerektirir, kendi bireyselliğinizi bulabilmek için keşif yapmanız gerekir. Yine de genel olarak insanlardan bahsettiğimizde, daha canlı hissetmelerini sağladığı bilinen kimi yollar var: 

1. Negatif öz-sohbetlerden  vazgeçin
Birçoğumuz için olumsuz öz-sohbet yıllardır sansürsüz ve otomatik pilota bağlamış şekilde var. Aslında çoğu insanın bir yaşam koçuna danışmasının en büyük sebeplerinden birisi de bu. Kariyer, romantik ilişkiler ya da vücudu ile barışık olma durumunda, fark etmez, kendi kendimize konuşmanın hayatımızın her alanında bizi etkilediği bir gerçektir.
Kendinize söylediğiniz olumsuz, caydırıcı şeyleri teşhis edin ve buna derhal bir son verin. Bunun yerine pozitif ve sevgi dolu öz-sohbetlere yönelebilirsiniz. Bu biraz zaman alabilir, hatta başlarda kendi kendinize yalan söylüyormuş gibi bile hissedebilirsiniz ama bunun sebebi daha önce kendinizle bu şekilde hiç konuşmamış olmanız.

2. Yataktan çıkmadan önce iyice gerinin
Yatağınızdan kahvaltı masası sofrasına, oradan arabanıza ve sonunda ofisinize geçerek kendinizi sürekli sıkıştırmak ve kısıtlamak yerine güne tüm vücudunuzu esneterek, hücrelerinizi uyandırarak ve kan dolaşımınızı arttırarak başlamalısınız. Hücrelerinizi ayık tutmak ve vücudunuzla bağlantınızı koparmamak için gün içinde de aktif olarak esnemeyi sürdürün.

3. İnsanlara karşılıksız övgüler sunun
Bir iş arkadaşınız, normal arkadaşınız hatta bir yabancının masumca yanaklarının kızarmasına  ya da gülümsemesine sebep olmaktan daha canlandırıcı ne olabilir? Birisine özel olduğunu hissettirmek ve çabalarını fark ettiğinizi göstermek çok eğlencelidir. Görünüm ya  da yetenekleri ile ilgili olması fark etmez, insanlara komplimanlarda bulunun. 

4. Gökyüzüne dikkat edin (ve tüm doğaya)
Bulutlar asla aynı değil; yoğunlukları, renkleri, yerleri sürekli değişir ve bu geri kalan tüm doğa için de geçerlidir. Bu da bize şunu hatırlatır ki hiçbir şey statik ya da sıkışmış kalmış değildir. Bizler de sürekli değişiyoruz ve gerçekten istersek hayatımızda hoşnut olmadığımız şeyleri de değiştirebiliriz. Doğayı gözlemek, gündelik küçük hayatlarımız dışında aslında çok daha büyük bir şeyin parçası olduğumuzu hissetmemizi sağlar.

5. Zevkle ve tüm duygularınızla birlikte yemek yiyin
Yemek yemek zihin, beden ve ruhu da besler; bu nedenle yemeklerinizi kısa sürelere sıkıştırarak değil keyif alarak yemelisiniz. Süratle yenen bir yemekten tat almak imkansızdır. Bunun yerine, yemeklerinizi güzelleştirin ve lezzetlerine önem verin, yavaş çiğneyin, damağınızda ezin… Yemek zamanınızın dinlenme ve yenilenme zamanınız olduğunu da unutmayın.

6. Gülün
Gülmeden hayat geçer mi? Acı verici ve sıkıntılı olacağı kesin! Kahkaha atmanın kendini iyi hissettirme sebeplerinden en önemlisi kendiliğinden gelişen ve plansız bir tepki olmasıdır. Gerçekten, içimizden gelerek kahkaha attığımız zaman, rahat ve savunmasız oluruz ki bu sürekli savunma halinde olan bizler için bir lütuf. Ve yaşadığınızı hissetmek için çok eğlenceli bir yol!

7. Spontane olun
Günümüzde herkes çok meşgul, hatta akşamları ve hafta sonları bile… İnsanın kendine zaman ayırmaması, arzuları ile temasa geçmemesi ruh ve beden sağlığı için oldukça sakıncalıdır. Kendinize hiçbir plan yapmadığınız zamanlar ayarlayın ve geldiğinde ne yapmak istediğinize o an karar verin ve yapın.

Alıntı

Aynı kategoriden diğer haberler
İnsanlık 44 yılda hayvanların yüzde 60'ını yok etti! Dünya Doğayı Koruma Vakfı yetkilisi Mike Barrett "Uy...
Hedeflerinize ulaşmak için hazır olun. Hedefiniz ne olursa olsun onu elde etmek için bazı stratejiler var. Anl...
Aşık olmak, işinizde başarıya ulaşmak, spor yaparak vücudunuzu güzelleştirmek istiyor olabilirsiniz, bunların hepsi...
Ay'a ayak basan ilk insan olan ABD'li astronot Neil Armstrong'un eşyaları düzenlenen bir açık artırma...
Çevre bilimciler ilk kez dünya üzerinde denizde ve karada el değmemiş olarak nitelendirilecek bölgeleri...
İşte Hindistan cevizi yağının bilmediğiniz 15 faydası… Hindistan cevizi yağı orta zincirli yağ asitleri (MCFA)'n...
Uzmanlara göre, son dönemlerde görülen pek çok hastalığın nedeni, stres ve kaygı.Kişisel gelişim u...
Nöroloji Uzmanı Dr. Aylin Öztürk “Aşırı soğuk ya da sıcak hava, yüksek nem oranı, fazla kuru hava, ...
Sürekli yorgun ve halsiz hissediyorsanız nedeni aslında düşündüğünüzden çok daha farklı ...
Grip aslında sürekli karşılaşılan bir hastalık olduğu için kış aylarında doğal karşılanabiliyor. Ancak devam eden...
Yeni Vizyon 2071 Gençlik Derneği tarafından Erzurum’da düzenlenen Uçurtma Şöleni ve Genç...
Yazmak, okumaktan farklı olarak çok daha ayrıntılı ve bilinmeyen yönlerin ortaya çıkmasıyla sonuçla...
Fransız nanorobotik uzmanlar, yeni bir mikrorobot sistemi kullanarak dünyanın en küçük evini yaptı. Evi...
Kars gravyerinin ünü, Türkiye sınırlarını aşıp Hong Kong’a kadar ulaşıyor. Ona bu şöhreti kazandıra...
En Çok Okunanlar
Magazin.com.tr derleme haberlerden oluşmaktadır. Yayınlanmasını sakıncalı gördüğünüz haberler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.