Londra'daki Christian Dior: Designer Of Dreams Sergisine İlk Bakış

19-02-2019

2. Dünya Savaşı yeni bitmiş. Avrupa savaşmaktan yorgun. Paris’ten Londra’ya karamsar bir hava hakim. Bu olumsuz şartlardan en çok etkilenenler kadınlar. Günlük hayatları tamamen değişmiş, kıyafetleri bile. Eşleri, sevgilileri, kardeşleri, babaları... Erkeklerin çoğu savaşta olduğu için hayata bir erkek gibi devam etmek zorunda kalmışlar. Siluetler de değişmiş haliyle. Daha renksiz, daha maskülen, daha sert bir görünüme hapsolmuşlar. Tam da böyle bir zamanda çıkmış Christian Dior.

"Eteklerim kadınların kurtuluşu olacak!" 

O günlerde, Londra’dan Amerika’ya seyahat ederken Daily Express muhabiri Anne Edwards’a konuşan Mösyö Dior, modanın yönünü değiştiren vizyonunu şu sözlerle beyan etmiş: “Kadınlara arzu ettikleri elbiseleri vereceğim. Savaşın getirdiği kısıtlamardan bıktılar. Eteklerim onlar için bir kurtuluş olacak.”

Mösyö Dior dediğini yaptı. O dönem için çokça naif, romantik ve masalsı tasarımlar aracılığıyla feminenliği gardıroplarındaki askılarda unutmuş kadınlara yeniden hatırlattı, geri verdi. Kısa sürede Prenses Margaret'in de dikkatini çeken Mösyö Dior, İngiliz Kraliyet Ailesi'ndeki kadınların da hayallerini süslemeye başladı. Birçoğunuzun The Crown dizisinde gördüğü, prensesin 21. yaş gününde giydiği Dior elbise bu iş birliğinin ilk adımıydı. Bunun 1920'lerde askeri eğitimini İngiltere'de tamamlayan ve İngiliz kültürünü çok seven Fransız bir tasarımcı için ne kadar önemli olduğunu siz düşünün. 

Mösyö Dior rüyalarını gerçekleştirme imkanını sadece kadınlara sunmadı. Vefatının ardından, 1957 yılında markanın başına geçen Yves Saint Laurent de, şu sıralar modaevinin ilk kadın kreatif direktörü olarak görevine devam eden Maria Grazia Chiuri de hayallerini Dior tasarımlarıyla hayata geçirdi.

2 Şubat'ta, Victoria ve Albert Müzesi'nde kapılarını açacak Christian Dior: Designer Of Dreams sergisi, farklı dönemlerde kurulan bu özgür hayellerin yaratıcılık kimliği işte. Mösyö Dior'un neden hayallerin tasarımcısı olduğunu belgelerken, sunduğu 200'ü aşkın couture tasarımıyla bizleri görkemli bir yolculuğa götürüyor. Dior'un dünyasında kaybolmak için 14 Temmuz 2019'a kadar vaktiniz var. Londra'da olursanız, yılın moda sergisini ziyaret etmeden geri dönmeyin! 

 

Vogue

Aynı kategoriden diğer haberler
Her yıl Londra'da mutlaka görmeniz gereken iki meşhur Noel ağacı bulunur: Biri Knightsbridge'te Harrods'...
DJ Doğuş Çabakçor’la Halloween Costume Party Vol.2 ile ilginç kıyafetler eşliğinde müziği Mit...
50. yılını dolduran Anne Klein markası bunun şerefine bir pop-up vintage açılışı düzenledi. Amerikanın çığ...
Çok tanınmış fast fashion markalarından biri bu yıl rekor zarar açıkladığında “sürdürülebi...
Yıllar önce Jour De France’tan bir gazetecinin, “Fransa’nın Madame Chanel’i var, Türkler&rs...
Tayfun Serttaş’ın “Flashback” sergisi Maryam Şahinyan arşivini daha dikkatle inceleme fırsatı vermişken, &l...
Çocuğuna bazı Disney filmlerini izlemesini "kadına bakış açısı" nedeniyle yasakladığını açıkla...
Victoria Beckham ingiltere'de verdiği röportajlarından birinde aslında ne yapmak istediğinin bu cümle ile olduk...
“Moda geçer, stil kalır.” dedi, Moda’da bir devri kapatıp yeni bir devri başlattı. Chanel, döne...
Her yıl merakla  beklenen ve bu yıl 23.sü düzenlenen Victoria's Secret defilesi 8 Kasım da ABD'nin New...
Ünlü şarkıcı, bir kez daha Chanel ile işbirliği yapacak! Pharrell Williams, Chanel hayranlığı ile biliniyor! Fran...
Leopar desenleri, neredeyse her yıl karşımıza çıkıyor. Ancak son yıllarda daha sık rastladığımız leopar desenlerini kı...
Mango'yla Yılın O Zamanı Geldi: Parti Başlasın! Yılın o zamanı kapıda: koleksiyonu partilere giriş biletiniz olacak! K&o...
Burberry, geçtiğimiz Temmuz ayında, Riccardo Tisci, Vivienne Westwood ve Andreas Kronthaler'ın bulunduğu bir portr...
En Çok Okunanlar
Magazin.com.tr derleme haberlerden oluşmaktadır. Yayınlanmasını sakıncalı gördüğünüz haberler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.