Milyonların Severek Okuduğu Küçük Prens Hakkında Bilmeniz Gerekenler

14-02-2019

Antoine de Saint-Exupéry, Küçük Prens‘i kaleme aldığı yıllarda eserinin bu kadar çok sevileceğini tahmin edebilir miydi bilinmez, yarattığı hikâye ve karakter tüm dünyanın en çok sevdiği edebiyat yapıtlarından bir tanesi olmayı başardı. Yazarın ortaya koyduğu dünya, aslında temelde sevginin etrafında şekillenen pek çok duyguyu besliyor ve yeniden var ediyordu. Edebiyat, temelde böyle bir var oluş halinden kendi ihtiyaçlarını sunduğu için, Saint-Exupéry tarafından kaleme alınan Küçük Prens de söz konusu ihtiyacı karşılamak için ortaya çıkmıştı.

Hazırladığımız liste, Küçük Prens’in etkilediği insanların onun için yaptığı pek çok şeyi içeriyor.

1. Fransa’nın euro’ya geçmeden önce kullandığı 50 frankların üzerinde hem yazarın hem de Küçük Prens’in çizimleri bulunuyordu.
Ayrıca kitaptan bazı bölümler de paranın üzerinde yer alıyordu.

2. Güney Kore’nin Gyeonggi-do kentinde kurulan Küçük Prens temalı köy, her yıl yüz binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor ve kitaptaki atmosferi yaşatmayı amaçlıyor.

3. Dünyanın pek çok kentinde kurulmuş yüzlerce Küçük Prens müzesi bulunuyor. Japonya’nın Hakone şehrindeki müzede ise kitaptaki çizimlerden uyarlanarak tasarlanan heykeller sergileniyor.

4. Küçük Prens dövmeleri ise son yılların en çok tercih edilen dövme çizimleri arasında gösteriliyor. Kitaptaki çizimler dışında altı çizilesi pek çok söz de dövme modeli olarak tercih ediliyor.

5. Küçük Prens şimdiye kadar 250’den fazla dile çevrildi. Kuzey Arjantin’de yaklaşık 20 bin kişinin konuştuğu Toba dilleri, Kongo dili olan Alur ve Sardunca bu dillerden sadece bazıları.

Ayrıca UNESCO’nun dil atlasında yok olma tehlikesi altındaki diller arasında yer alan Hemşince de Küçük Prens’in çevrildiği diller arasında yer alıyor.

6. Küçük Prens’in şimdiye kadar çekilmiş 11 sinema filmi, 9 tiyatro oyunu, 3 operası, 2 radyo tiyatrosu ve kitap için yazılmış 10 tane de şarkısı bulunuyor.

7. 1975 yılında NASA tarafından keşfedilen bir asteroite 2578 Saint-Exupery, 1993 yılında keşfedilen bir diğerine ise Küçük Prens’in hikâyede yaşadığı asteroit olan B-612’den esinlenerek 46612 Besixdouze adı verildi.

2003 yılında keşfedilen bir başka astroite ise Küçük Prens adı verildi. Ayrıca dünyaya zarar verebilecek asteroitlerin izlendiği vakıf da B-612 Vakfı adıyla 2002 yılında kuruldu.

8. Küçük Prens’in aynadan okunabilecek şekilde ters yazılmış çevirileri de bulunuyor.

9. Şimdiye kadar ortalama 140 milyon satan Küçük Prens’in her yıl 1 milyon civarında satışının olduğu tahmin ediliyor.

10. Küçük Prens’in pek çok boyutta sergilenen baskısı bulunuyor.

11. Bazı araştırmacılar yazarın karısından ilham aldığını düşünüyor. Buna gerekçe olarak da Consuelo de Saint-Exupery’nin tıpkı kitaptaki gibi volkanlarla dolu olan El Salvador’da yaşıyor olmasını gösteriyorlar.

Ayrıca Küçük Prens’in asteroitindeki gülü sürekli korumaya çalışması ve gülün hiç bitmeyen istekleri yazarı karısıyla arasındaki ilişkiyi ifade ettiği söyleniyor.

12. Antoine de Saint-Exupery, 1944 yılında Güney Fransa’da Alman askerlerinin hareketlerini izlemesi için görevlendirildi ve kullandığı uçağıyla birlikte ortadan kayboldu.

Uzun yıllar kendisinden haber alınamayan yazarın künyesi 1998 yılında bir balıkçı tarafından Marsilya’da bulundu. 2000 yılında ise uçağın bazı parçalarına ulaşıldı.

Her şey için teşekkürler Antoine,

Seni seviyoruz.

Alıntı

Aynı kategoriden diğer haberler
Her yıl yarım milyon kitapseverin buluştuğu TÜYAP Uluslararası Kitap Fuarı bu yıl da kapılarını İstanbullu okur-yazarlar...
Gabriel Garcia Marquez Yüzyıllık Yalnızlık romanıyla Latin Amerika kıtasının yaradılış hikayesini yeniden yazdı. İşte bu...
Oblomov, İvan Aleksandroviç Gonçarov’un 1859 yılında yayımlanan ve yalnızca 1 ayda yazmış olduğu romanıdı...
”Böyle mi olmalıydı: İnsanın mutluluğu, aynı zamanda kederinin kaynağı mı olmalıydı?” Genç Werther&rs...
”Kimsenin yaşantısını beğenmedim; kendime uygun bir yaşantı da bulamadım.” “O, ömrü boyunca hep...
Uçurtma Avcısı, Afganistan doğumlu Amerikalı yazar Halit Hüseyni’nin yazdığı ilk romandır. Ayrıca 2003 yılı...
”Yürüyorum dediği, durmanın ta kendisiymiş. Düş gibi bir şey yani… Koşarsın koşarsın da varmazsın...
”Sadece içimde susmak istemeyen bir ses olduğu için yazıyorum.” -Sylvia Plath Uzun zamandır tanışm...
Jack London’ın kendi hayatını anlattığı ve kendi hayatına benzer bir sonla bitirdiği bu otobiyografik romanı mutlaka ok...
”Ümit kötülüklerin en kötüsüdür, çünkü işkenceyi uzatır.&rdquo...
”GERÇEK BİR KADININ öyküsüdür bu.” diye başlayan Sıfır Noktasındaki Kadın, Mısırlı fem...
Evet tam da adından anlaşıldığı gibi Kağıt Ev, kitaplardan yapılmış bir ev. Peki ne kadar sağlam olabilir kitaptan yapılma bi...
Yılmaz Özdil: “Adeta sihirli bir el, Mustafa Kemal’i tanımayalım diye çaba harcadı.”  Bug...
Biz insanlar ilk günümüzden beri dünyayla kendimiz arasında bizi rahatlatıcı bir uyum ararız. Bunu bulama...
En Çok Okunanlar
Magazin.com.tr derleme haberlerden oluşmaktadır. Yayınlanmasını sakıncalı gördüğünüz haberler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.