Okumanızı Hızlandıracak ve Daha Çok Kitap Okumanızı Sağlayacak Öneriler

19-02-2019

Okumak, özellikle büyük şehirlerde yaşayan ve günün büyük bir bölümünü toplu taşıma araçlarında geçiren insanlar için oldukça zor bir iştir. Çünkü bir yerden bir yere yetişebilme kaygısıyla yola çıkan insanlar, başka hiçbir şey düşünmeden belli başlı hedeflere koşullanarak yaşadıkları hayatın içinde olup biten ne varsa ıslakarlar. Okumak da insanların çoğu zaman ıskaladığı, fakat yokluğunu hissetmekte zorlandığı bir eylemdir.

Çeşitli yöntemlerle toparlanmak istenen okuma süreçleri, çoğu zaman kişinin sosyal dünyasını kısıtladığı gibi kendine olan saygısına da zarar verebilir.

Hazırladığımız öneri listesi, bu süreci bir nebze de olsa toparlamaya yardımcı olabilir.

Hızlı okuma teknikleri üzerine yapılan bir çalışmadan 6 önemli maddeyi sizler için listeledik!

1. Göz gezdirin

Buradaki asıl amaç satırları hızla geçmek değil, bir ön okuma hazırlığı yapmaktır. İncelenen sayfalar boyunca dikkatin yoğunlaşacağı kısımları görmek ve ona göre bir akış sağlamak her açıdan verimli bir okumanın başlangıcı olacaktır.

2. Fiziksel bir yol gösterici kullanın

Parmağınızın ucundan daha iyi bir yol gösterici bulamazsınız. Tıpkı okumayı yeni öğrendiğiniz yıllardaki gibi satırları parmağınızla takip edebilir, böylece dikkatinizin diğer satırlara kaymasını önleyerek daha hızlı bir okuma gerçekleştirebilirsiniz.

3. Tekrar okumaktan vazgeçin

Dikkatinizin dağıldığı noktalarda tekrar başa dönmek sizi bir hayli yavaşlatır. Bir satırı yeni baştan okumak yerine sonraki satırları daha dikkatli okuyarak ilerlemek, metnin temel bütünlüğünü kavramanızda en büyük yardımcı olacaktır. Böylece bir önceki satırdaki anlam bütünlüğünü de kavramış olabileceksiniz.

4. Okurken ağzınızı meşgul edin

İlkokul sıralarındayken okuma saatlerinde sıkça yapılan uyarılardan bir tanesi de dudakların hareket etmemesiydi. Bu durumun okuma hızını düşürdüğü bir gerçek. Zihnimizde seslendirerek canlandırdığımız cümleler, aslında metnin geri kalanından da kopmamız için bir tür ön hazırlık sağlıyor. Bunun yerine bir fincan çay veya kahve her şeyi çözebilir. Kitap okurken dudaklarınız kıpırdamasın, içinizden okuyun. Tıpkı öğretmenlerimizin söylediği gibi.

5. Daha çok okuyun

Böylece okuma hızınız da kendi yolunu bulacak ve okuma planınızdaki pek çok kitabı rahatlıkla okuyabileceksiniz. Her fırsatta daha fazla okuyun.

6. Okumak için doğru ortamı yaratın

Bu ortamı en iyi siz bilebilirsiniz. Rahat hissettiğiniz ve orada olmaktan mutlu olduğunuz her yer aslında sizin için ideal okuma alanıdır. Bunun için yapmanız gereken tek şey size en yakın alanı kitap okuyabileceğiniz hale getirmek ya da var olan bir alanı düzenlemek. Böylece okumak her şeyden daha güzel bir hal alacaktır.

Alıntı

Aynı kategoriden diğer haberler
Her yıl yarım milyon kitapseverin buluştuğu TÜYAP Uluslararası Kitap Fuarı bu yıl da kapılarını İstanbullu okur-yazarlar...
Gabriel Garcia Marquez Yüzyıllık Yalnızlık romanıyla Latin Amerika kıtasının yaradılış hikayesini yeniden yazdı. İşte bu...
Oblomov, İvan Aleksandroviç Gonçarov’un 1859 yılında yayımlanan ve yalnızca 1 ayda yazmış olduğu romanıdı...
”Böyle mi olmalıydı: İnsanın mutluluğu, aynı zamanda kederinin kaynağı mı olmalıydı?” Genç Werther&rs...
”Kimsenin yaşantısını beğenmedim; kendime uygun bir yaşantı da bulamadım.” “O, ömrü boyunca hep...
Uçurtma Avcısı, Afganistan doğumlu Amerikalı yazar Halit Hüseyni’nin yazdığı ilk romandır. Ayrıca 2003 yılı...
”Yürüyorum dediği, durmanın ta kendisiymiş. Düş gibi bir şey yani… Koşarsın koşarsın da varmazsın...
”Sadece içimde susmak istemeyen bir ses olduğu için yazıyorum.” -Sylvia Plath Uzun zamandır tanışm...
Jack London’ın kendi hayatını anlattığı ve kendi hayatına benzer bir sonla bitirdiği bu otobiyografik romanı mutlaka ok...
”Ümit kötülüklerin en kötüsüdür, çünkü işkenceyi uzatır.&rdquo...
”GERÇEK BİR KADININ öyküsüdür bu.” diye başlayan Sıfır Noktasındaki Kadın, Mısırlı fem...
Evet tam da adından anlaşıldığı gibi Kağıt Ev, kitaplardan yapılmış bir ev. Peki ne kadar sağlam olabilir kitaptan yapılma bi...
Yılmaz Özdil: “Adeta sihirli bir el, Mustafa Kemal’i tanımayalım diye çaba harcadı.”  Bug...
Biz insanlar ilk günümüzden beri dünyayla kendimiz arasında bizi rahatlatıcı bir uyum ararız. Bunu bulama...
En Çok Okunanlar
Magazin.com.tr derleme haberlerden oluşmaktadır. Yayınlanmasını sakıncalı gördüğünüz haberler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.