Oynadığı Karakterle Bütünleşen Sıra Dışı Bir Oyuncu: Tilda Swinton

18-02-2019

Tilda Swinton’ın şapka çıkartan oyunculuğunu ve canlandırdığı birbirinden farklı karakterleri görme şansına erişebileceğiniz başarılı bir video yayınlandı.

Bugünlerde Luca Guadagnino’nun yönettiği Suspiria filmindeki performansıyla çok konuşulan Tilda Swinton, 1992 yapımı Virginia Woolf uyarlaması Orlando ile sinema kariyerinde çıkış yakaladı. İyi bir oyuncu olacağının sinyallerini o zamanlardan veren Swinton, Constantine‘de canlandırdığı Cebrail karakteriyle de izleyicinin hafızasına kazınan bir performansa imza attı.

Danny Boyle, Cameron Crowe, Spike Jonze, Luca Guadagnino, Jim Jarmusch, Bong Joon-ho, Lynne Ramsay, Coen Kardeşler, Wes Anderson ve David Fincher gibi birbirinden eşsiz yönetmenlerin sıra dışı filmlerinde rol alan oyuncu, Tony Gilroy’un yönettiği Michael Clayton filmindeki performansıyla da En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscarı’nın sahibi oldu.

Tilda Swinton, oynadığı karakterin ruhuna rahatlıkla girebilen, hatta o karakterle bütünleşen sıra dışı bir oyuncu. Hatta bu bütünleşme hâli etkisini o kadar çok hissettiriyor ki, bazı filmlerde onun oynadığını ilk bakışta fark edemiyoruz. Snowpiercer ve The Grand Budapest Hotel, bu duruma örnek olarak rahatlıkla gösterebilir. Bu filmlerde Swinton, canlandırdığı karakterin içerisinde kayboluyor ve izleyiciyi filmin içerisine sürüklemekten de geri kalmıyor.

Tilda Swinton: Mükemmel Oyuncunun Vücut Bulmuş Hâli
Bununla beraber film seçimi konusunda adeta nokta atışı yapan Tilda Swinton, We Need to Talk About Kevin‘la izleyiciye unutulmaz bir sinema deneyimi yaşattı. Başarılı oyuncu, toplumun getirdiği yükümlülükler altında ezilen ve anne olmanın zorluklarıyla yüzleşen Eva karakterini başarıyla canlandırdı. Swinton, muazzam oyunculuğunu bu filmde göklere çıkarttı ve belki de kariyerinin en ilginç performansına imza attı. Bir başka oyuncu bu role yakışır mıydı ya da aynı ustalıkla canlandırabilir miydi, bilinmez ama bildiğimiz tek şey Tilda Swinton gibi iyi bir oyuncunun böyle zor bir rolün altından kalkabildiği gerçeği.

Her filminde müthiş bir oyunculuk sergileyen oyuncu, Hollywood’daki kadın karakterlerin temsiline farklı bir bakış açısı getirdi ayrıca. Canlandırdığı karakterlere getirdiği yorum sayesinde, belli bir kalıp altında oluşturulan kadın karakterlerin yeniden inşa edilmesinde büyük rol oynadı. Bunu başaran nadir oyunculardan biri olarak sinema tarihine adını altın harflerle yazdırdı. Swinton’ın oyunculuk sanatına getirdiği bu titiz yaklaşım, kendisini Hollywood’da eşi benzeri olmayan bir oyuncuya dönüştürdü.

Alıntı

Aynı kategoriden diğer haberler
1947 yılında başarılı bir bankacı olan Andy Dufrense aynı başarıyı evliliğinde gösterememektedir ve eşi tarafından başka...
1912'de ilk seferinde buzdağına çarparak batan efsanevi lüks yolcu gemisi Titanik'in aslına uygun olarak ...
Gerilim türünde sinema tarihinin en iyi 20 filmini Popcorn okuyucuları için derledik. İşte mutlaka izlenilme...
Çektiği muhteşem filmlerle haklı bir şöhret elde eden kurgu uzmanı Christopher Nolan’ın, Interstaller filmi...
Müslüm Gürses'in hayatını konu alan "Müslüm" filminin açılış hafta sonu gişe ra...
Usta yönetmen Martin Scorsese ile Oscarlı yıldız Leonardo DiCaprio 'The Killers of Flower Moon' 6. kez birlikte ...
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 2016 yılında düzenlenmeye başlayan İKSV Galaları, kasım ayında h...
Kuzuların Sessizliği filmindeki Dr. Hannibal Lecter'in gerçek olabileceğini hiç düşündün&uum...
Her bölümünde farklı bir karakter için “Kesin katil bu!” diyeceğiniz, birbirinden gizemli v...
İstediğiniz kadar nefret edin, unutmak ya da geçmişinizi gömmek isteyin: Öyle ya da böyle, doğup bü...
Tuco (çirkin), üzerine ödül konulmuş bir kanun kaçağıdır. Keskin nişancı Blondie (iyi) adlı kovb...
2. Dünya Savaşı yıllarının Nazi Almanya'sında girişimci bir Alman Oskar Schindler, askeriye için metal kaplar...
Tutsak, Güney Amerika’da zengin bir iş adamının doğum gününe katılan ve burada rehin alınan ünl&uum...
Cesuryürek'te, William Wallace yaşanan büyük acılar sonrası yeniden memleketi olan İskoçya’ya...
En Çok Okunanlar
Magazin.com.tr derleme haberlerden oluşmaktadır. Yayınlanmasını sakıncalı gördüğünüz haberler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.