Öz saygıyı artırmanın 10 yolu

03-05-2019

Kendinize sağlıklı şekilde saygı duymanızın yolu, kendine güven ve kendini kabulden geçer. Bu, kibirli ya da doğuştan diğer insanlardan daha iyi olduğumuz anlamına değil, kendimizi saygıya değer ve kıymetli hissetmemiz anlamına gelir. Kendinize yönelik saygınızı artıracak bazı ipuçlarımız var:


1. Gerçekçi olun.

Kendilerinizi diğer insanlarla karşılaştırmayın, elinizden gelenin en iyisini yapmaya odaklanın. Ayrıca, “elinizden gelen en iyisi”nin ne kadar uyuduğunuz, yedikleriniz, çalışma saatleriniz ve sosyal ilişkileriniz gibi koşullara bağlı olarak her gün değiştiğini aklınızda tutun.


2. Başarılarınıza odaklanın.

Her günün sonunda neler yapabildiğinizi gözden geçirin. İlerleme kaydettiğiniz işler ve değerlendirdiğiniz fırsatlar için kendinizi takdir edin. Düzenli olarak sağlıklı riskler almak özsaygınızın artmasını destekler.


3. Dış koşullar yerine içinize odaklanın.

 Dünyanın en pahalı evine ya da arabasına sahip olacağınıza inanmak gibi maddiyata dayanan, dış koşulların şekil verdiği hayallerden uzak durun. Kendinizi sahip olduklarınızla tanımlamayın. Bunun yerine, kendi, iç sesinizin yön verdiği hedefinizi belirleyin. Gerçekte sizin için ne önemli? Hangi değerler yüreğinize yakın? Bunlara uygun yaşamaya çalışmak özsaygınızı artıracaktır.


4. Hayata aktif olarak katılın.

Kendinize hedefler belirleyin ve hedeflerinizi gerçekleştirmek için düzenli olarak adım atın. Ekip çalışması güçlü bir sinerji yaratır, ancak asla birinin tüm görevi üstlenmesini beklemeyin. Stratejik düşünün ve gücünüzün yeteceği şeyleri yapın.


5. Zihninizde güzel resimler canlandırın.

Kendinizi başarıya ulaşmış olarak hayal edin. Kim ve ne olmak istediğinizi net olarak zihninizde canlandırın ve kendinize güvendiğinizi düşünün. Kendinize “Kendini seven ve kendine saygı duyan biri nasıl davranır?” diye sorun ve cevapları not edin. Sonrasında, kendinize bu cevaplara göre davranın!


6. Olumlu düşünün.

 Alışageldiğiniz düşüncelerinizi gözden geçirin ve özyıkıma neden olan olumsuz düşüncelerden kurtulun. Bu tehlike sinyallerini görmezden geleceğiniz anlamına gelmez, sadece zorluklarla nasıl baş edeceğinizi düşünürken gerçekçi ve iyimser olacağınız anlamına gelir. Düşüncelerinizin duygularınız üzerinde büyük bir etkisi olduğunu unutmayın.


7. Gerçekten minnettar olun.

Hayatınızdaki tüm güzel şeyler için duyduğunuz minneti hemen, şimdi dile getirin. İçinizden gelmese bile, günlük veya haftalık bir liste oluşturarak size yardımcı olan veya hayatınıza sevgi katan insanlara teşekkür edin. Hayatın bir hediye olduğunu unutmayın.


8. Öz bakımınıza zaman ayırın.

Siz, kendinizi sevecek ve şımartacak kadar kıymetlisiniz. İlk olarak buna inanın. İkincisi, sağlığınıza dikkat edin, sağlıklı beslenin, yeteri kadar uyuyun, düzenli olarak egzersiz yapın ve rahatlamak için zaman ayırın.


9. Meditasyon yapın.

Düzenli bir meditasyon programı oluşturun. En bilinen ve basit meditasyon yöntemi, sessiz bir ortamda bir sandalyede gözler kapalı şekilde oturarak nefes alışverişlerini takip etmektir. Sadece otururken ya da yürürken keyifli, huzurlu, mutlu anları ya da durumları düşünebilirsiniz. Vücudunuz zihninizin söylediğine inanır. Meditasyon pozitif düşünmenizi destekler.


10. İhtiyaçlarınızı sağlıklı bir şekilde karşılayın.

Burada amaç hedefinize kimseye zarar vermeden veya ideal olarak, bu süreçte diğer insanlara da fayda sağlayarak ulaşmanızdır. İlk olarak neye ihtiyacınız olduğunu belirleyin, sonra da bu ihtiyacınızı karşılamak için mevcut olan seçenekleri tanımlayın. Her ihtiyacınız olanı elde edemeseniz bile, özsaygınızı artıracak şekilde hareket etmiş olacaksınız.

Habertürk

Aynı kategoriden diğer haberler
İnsanlık 44 yılda hayvanların yüzde 60'ını yok etti! Dünya Doğayı Koruma Vakfı yetkilisi Mike Barrett "Uy...
Hedeflerinize ulaşmak için hazır olun. Hedefiniz ne olursa olsun onu elde etmek için bazı stratejiler var. Anl...
Aşık olmak, işinizde başarıya ulaşmak, spor yaparak vücudunuzu güzelleştirmek istiyor olabilirsiniz, bunların hepsi...
Ay'a ayak basan ilk insan olan ABD'li astronot Neil Armstrong'un eşyaları düzenlenen bir açık artırma...
Çevre bilimciler ilk kez dünya üzerinde denizde ve karada el değmemiş olarak nitelendirilecek bölgeleri...
İşte Hindistan cevizi yağının bilmediğiniz 15 faydası… Hindistan cevizi yağı orta zincirli yağ asitleri (MCFA)'n...
Uzmanlara göre, son dönemlerde görülen pek çok hastalığın nedeni, stres ve kaygı.Kişisel gelişim u...
Nöroloji Uzmanı Dr. Aylin Öztürk “Aşırı soğuk ya da sıcak hava, yüksek nem oranı, fazla kuru hava, ...
Sürekli yorgun ve halsiz hissediyorsanız nedeni aslında düşündüğünüzden çok daha farklı ...
Grip aslında sürekli karşılaşılan bir hastalık olduğu için kış aylarında doğal karşılanabiliyor. Ancak devam eden...
Yeni Vizyon 2071 Gençlik Derneği tarafından Erzurum’da düzenlenen Uçurtma Şöleni ve Genç...
Yazmak, okumaktan farklı olarak çok daha ayrıntılı ve bilinmeyen yönlerin ortaya çıkmasıyla sonuçla...
Fransız nanorobotik uzmanlar, yeni bir mikrorobot sistemi kullanarak dünyanın en küçük evini yaptı. Evi...
Kars gravyerinin ünü, Türkiye sınırlarını aşıp Hong Kong’a kadar ulaşıyor. Ona bu şöhreti kazandıra...
En Çok Okunanlar
Magazin.com.tr derleme haberlerden oluşmaktadır. Yayınlanmasını sakıncalı gördüğünüz haberler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.