Renkler İştahınızı Nasıl Etkiliyor?

17-02-2019

Her bir rengin özel bir karakteristiği olmasının yanında renk tonları duygularımızı ve eylemlerimizi de etkileme gücüne sahip. Yemek konusunda da renkler önemli etkileri ile dikkat çekiyor. Tükettiğimiz porsiyonlardan yemek seçimlerimize kadar pek çok detay üzerinde renklerin etkisi hakim. Peki renkler iştahı nasıl etkiliyor?

1. SARI

Çevremizde sıklıkla gördüğümüz sarı renk iletişim ve sosyalliğin rengi olarak biliniyor. Mutluluk hormonu salgılanmasına yardımcı olan sarı renk pek çok restoran tarafından da kullanılıyor. Enerjiyi artıran bu rengi yemek sunumlarında ve sofra düzeninde kullanmak isteyebilirsiniz.

2. KIRMIZI

İştah üzerinde en etkili renk olan kırmızı açlığı önemli ölçüde artırıyor. Pek çok fast food restoranı tarafında yoğun olarak kullanılan kırmızı renk kişiler üzerinde daha çok tüketme isteği yaratıyor. Dikkat çekici renkler arasında ilk sıralarda bulunan kırmızı ayrıca dikkat dağınıklığı yaratarak daha fazla yemek yemeye de neden olabiliyor.

3. MOR

İhtişam ve zenginlik ile özdeşleştirilen mor renk dengenin de rengi olarak biliniyor. Sakinlik ve huzur vadeden bu renk iştahını dengelemek ve daha az yemek isteyenler tarafından dekorasyonda ve sunumda tercih edilebilir.

4. SİYAH

Asaletin rengi olarak bilinen siyah renk her ne kadar negatif olarak algılansa da iştah söz konusu olunca yeme isteğini azaltmasıyla biliniyor. Özellikle rejim yapanlar için siyah renk kullanılması önerilen renkler arasında gösteriliyor.

5. MAVİ

Mavi huzur ve sakinliğin rengi olarak ön plana çıkıyor. Huzur vadeden mekanlar tarafından sıklıkla tercih edilen mavi, yemek söz konusu olduğunda da iştahı azaltan bir etki gösteriyor. Mavi ile yeme isteğinizi azaltabilirsiniz.

 6. YEŞİL

Sakinlik ve odaklanma sağlamasıyla bilinen yeşil renk ile sağlıklı yemek yeme isteği doğuyor. Özellikle vegan ve organik beslenme sunan mekanlar tarafından kullanılan yeşil renk ayrıca iştahını azaltmak isteyenlerin de imdadına yetişiyor.

7. BEYAZ

Saflığın ve ferahlığın rengi olarak dikkat çeken beyaz renk de iştah dengelemek için birebir. Sunum ve dekorasyonda kullanılan beyaz renk ile iştahınızı kontrol altına alabilirsiniz.

8. PEMBE

Sevginin ve anlayışın rengi pembe rahatlık ve huzur veren renkler arasında yer alıyor. Pembe rengin dekor ve servislerde kullanılması, stres kaynaklı yeme sorunları yaşayanların iştahlarını dengelemesine yardımcı oluyor.

9. TURUNCU

Mutluluk ve enerjiyi simgeleyen turuncu renk açlık hissini artıran bir renk. Sıcak renkler arasında gösterilen turuncuyu iştah artırıcı olarak kullanabileceğiniz gibi yemek davetlerinde de bu renkten yaralanabilirsiniz. Amacınız az yemek yemekse turuncudan uzak durmanızda fayda var.

Alıntı

Aynı kategoriden diğer haberler
İnsanlık 44 yılda hayvanların yüzde 60'ını yok etti! Dünya Doğayı Koruma Vakfı yetkilisi Mike Barrett "Uy...
Hedeflerinize ulaşmak için hazır olun. Hedefiniz ne olursa olsun onu elde etmek için bazı stratejiler var. Anl...
Aşık olmak, işinizde başarıya ulaşmak, spor yaparak vücudunuzu güzelleştirmek istiyor olabilirsiniz, bunların hepsi...
Ay'a ayak basan ilk insan olan ABD'li astronot Neil Armstrong'un eşyaları düzenlenen bir açık artırma...
Çevre bilimciler ilk kez dünya üzerinde denizde ve karada el değmemiş olarak nitelendirilecek bölgeleri...
İşte Hindistan cevizi yağının bilmediğiniz 15 faydası… Hindistan cevizi yağı orta zincirli yağ asitleri (MCFA)'n...
Uzmanlara göre, son dönemlerde görülen pek çok hastalığın nedeni, stres ve kaygı.Kişisel gelişim u...
Nöroloji Uzmanı Dr. Aylin Öztürk “Aşırı soğuk ya da sıcak hava, yüksek nem oranı, fazla kuru hava, ...
Sürekli yorgun ve halsiz hissediyorsanız nedeni aslında düşündüğünüzden çok daha farklı ...
Grip aslında sürekli karşılaşılan bir hastalık olduğu için kış aylarında doğal karşılanabiliyor. Ancak devam eden...
Yeni Vizyon 2071 Gençlik Derneği tarafından Erzurum’da düzenlenen Uçurtma Şöleni ve Genç...
Yazmak, okumaktan farklı olarak çok daha ayrıntılı ve bilinmeyen yönlerin ortaya çıkmasıyla sonuçla...
Fransız nanorobotik uzmanlar, yeni bir mikrorobot sistemi kullanarak dünyanın en küçük evini yaptı. Evi...
Kars gravyerinin ünü, Türkiye sınırlarını aşıp Hong Kong’a kadar ulaşıyor. Ona bu şöhreti kazandıra...
En Çok Okunanlar
Magazin.com.tr derleme haberlerden oluşmaktadır. Yayınlanmasını sakıncalı gördüğünüz haberler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.