Se7en

19-02-2019

Yedi Ölümcül Günah

Brad Pitt, Morgan Freeman ve Kevin Spacey gibi isimlerin başrolde yer aldığı 1995 yapımı David Fincher yönetmenliğindeki se7en filmi, IMDb’nin Top 250 listesinde 10/8,8 alarak, “The Lord Of The Rings: The Fellowship Of The Ring”, “Forrest Gump” gibi filmleri gerisinde bırakmıştır ve 10. sıraya yerleşmiştir. 

Hristiyanlığa göre İncil’de insanların kaçınması gereken yedi büyük günah vardır. Bu günahlar; oburluk, tembellik, şehvet, açgözlülük, öfke, kibir ve kıskançlıktır. Film bu yedi büyük günah üzerine kurulmuştur. İzleyicisinde; gergin, kasvetli ve sansasyonel etki bırakan, gerilimi, dramı ve gizemi bolca içinde bulunduran bu filmin konusuna gelecek olursak:
Bu günahlara göre kurbanlarını öldüren seri katili yakalamaya çalışan iki dedektif ve zincirleme cinayet davasını konu alır.

Morgan Freeman’ın hayat verdiği Dedektif Somerset; emekliliğini istemiş, tecrübeli bir dedektiftir. Brad Pitt’in canlandırdığı Dedektif Mills ise genç, dinamik, hırslı ve heyecanlı bir dedektiftir. Mills, şehire bu dava için yeni gelmiştir. Dedektif Somerset ile başta anlaşamasalar da zamanla birbirleriyle anlaşırlar. 

Film, yedi ölümcül günahla birlikte işlenen cinayetlerin çözülmesini anlatan uzun bir serüveni anlatmaktadır. 

Seri katilimiz John Doe(Kevin Spacey); kurbanlarını belli bir kurala, işledikleri günahlara göre öldürmek ile beraber her birini hangi günahıyla öldürdüğünü belirten mesajlar bırakmaktadır. Somerset, emekli olacağı için bu davanın uzun süreceğini anlayarak işe karışmak istememektedir. İş Mills’e verilir fakat Somerset düşünmeden duramaz, dayanamaz ve Mills’e yardım etmek için onunla birlikte bu davaya girer. Böylece Somerset emekliliğinden önceki son davasını alır.

Cinayetlerin ardı arkası kesilmemektedir. Somerset, bu cinayetlerin yedi günahı temsil ettiğini bilmektedir ve FBI’nın tuttuğu kütüphane kayıtlarına baktırır. Kayıtlar ellerine ulaştığında bu günahların anlatıldığı bir kitabın alındığını görürler ve harekete geçerler. Mills ile oraya giderler. Katil ve Mills arasında kovalamaca başlar. İlk karşılaşmalarının burada kesiştiği düşüncesi yansıtılsa da aslında katil, onların fotoğrafını çekmeye çalışan basın fotoğrafçısıdır. Ardından beşinci günahta katil teslim olur. Fakat bir terslik vardır çünkü geriye işlemesi gereken iki cinayet daha kalmıştır. 

John Doe, avukatını yollayarak dedektiflere isteklerini iletir ve aksini yapacakları takdirde işlediği cinayetleri deliliğe vuracağını ve inkar edeceğini söyler. İsteği ise iki cesedin daha olduğu, dedektifler ile birlikte oraya giderek, cesetleri göstermek istemesidir. Gitmek için yola koyulurlar ve vardıklarında beklenmeyen bir olayla karşılaşırlar. Bir kargo vardır ve Mills’e ait bir şey olduğunu söyler. Somerset, kargoyu açar ve içinde Mills’in eşinin kafası bulunmaktadır. Mills’e, katile ateş etmemesini söyler. Mills bir şeylerden şüphelenir ve ne olduğunu sorup durur, Somerset’ten karısının ölmediğini duymak ister. Katil, Mills’i kıskanarak yedi büyük günahtan birini işlediği için onu öldürmesi gerektiğini söyler. Somerset, ateş etmemesini söylesede Mills, katile yedi kere ateş eder ve o da yedi günahtan biri olan öfkeye yenik düşerek katili öldürür.

Seven filminde, toplumsal mesajlar gizlidir ve fark edebilmek için filmi dikkatle, odaklanarak izlemek gerekmektedir. Filmin sahnelerine, konusuna ve işleyişine uygun olarak kasvetli, yağmurlu karamsar bir hava hakimdir. Katilimizin işlediği cinayetler filmin adını taşıyan yedi büyük günahı içermektedir. Ayrıca filmde, ‘Se7en’ ı anımsatan birçok şey olmuştur. Örneğin; Mills’in katile yedi kere ateş etmesi filmde profesyonelce kullanılan unsurlardandır.

Bir sonraki sahnenin tahmin edilemeyeceği yapıtlardan biri olan se7en, Oscar’da “En İyi Kurgu” ve BAFTA’da “En İyi Senaryo” dalında ödüle aday gösterildi. MTV Film Ödüllerinde ise, “En iyi Film”, “En Çok Arzulanan Erkek Oyuncu (Brad Pitt)”, “En İyi Kötü Karakter (Kevin Spacey)” ve “Londra Film Eleştirmenleri Birliği Yılın Erkek Oyuncusu (Morgan Freeman) Ödüllerinin sahibi oldu.

 

Yazar: Seda Gizem BOZALP
 

Aynı kategoriden diğer haberler
1947 yılında başarılı bir bankacı olan Andy Dufrense aynı başarıyı evliliğinde gösterememektedir ve eşi tarafından başka...
1912'de ilk seferinde buzdağına çarparak batan efsanevi lüks yolcu gemisi Titanik'in aslına uygun olarak ...
Gerilim türünde sinema tarihinin en iyi 20 filmini Popcorn okuyucuları için derledik. İşte mutlaka izlenilme...
Çektiği muhteşem filmlerle haklı bir şöhret elde eden kurgu uzmanı Christopher Nolan’ın, Interstaller filmi...
Müslüm Gürses'in hayatını konu alan "Müslüm" filminin açılış hafta sonu gişe ra...
Usta yönetmen Martin Scorsese ile Oscarlı yıldız Leonardo DiCaprio 'The Killers of Flower Moon' 6. kez birlikte ...
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 2016 yılında düzenlenmeye başlayan İKSV Galaları, kasım ayında h...
Kuzuların Sessizliği filmindeki Dr. Hannibal Lecter'in gerçek olabileceğini hiç düşündün&uum...
Her bölümünde farklı bir karakter için “Kesin katil bu!” diyeceğiniz, birbirinden gizemli v...
İstediğiniz kadar nefret edin, unutmak ya da geçmişinizi gömmek isteyin: Öyle ya da böyle, doğup bü...
Tuco (çirkin), üzerine ödül konulmuş bir kanun kaçağıdır. Keskin nişancı Blondie (iyi) adlı kovb...
2. Dünya Savaşı yıllarının Nazi Almanya'sında girişimci bir Alman Oskar Schindler, askeriye için metal kaplar...
Tutsak, Güney Amerika’da zengin bir iş adamının doğum gününe katılan ve burada rehin alınan ünl&uum...
Cesuryürek'te, William Wallace yaşanan büyük acılar sonrası yeniden memleketi olan İskoçya’ya...
En Çok Okunanlar
Magazin.com.tr derleme haberlerden oluşmaktadır. Yayınlanmasını sakıncalı gördüğünüz haberler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.