Sinemada Haftanın Filmleri

26-04-2019

Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 7 film vizyona girdi.

Avengers: Endgame

Kimileri için beklenen vizyon tarihi geldi. Benim için Yenilmezler'in her yeni macerası yeni bir kaos ortamı anlamına geliyor. O filmler, her köşeden bir süper kahramanın çıktığı, hepsinin güçlerini ve esprilerini yarıştırdığı, hızlarına yetişemediğim birer kaotik lunaparkta yolumu kaybetmişim gibi hissetmeme yol açtı. Seriyi seven birileri okursa bu yazıyı bana derinden bir selam gönderecek, biliyorum. Ancak ben ilk Batman filmini hala ilk günkü gibi heyecanla izleyen daha da geri gidersek; Kilink İstanbul’da ve Dünyayı Kurtaran Adam filmlerine hayran, eski kafalı bir süper kahramancıyım. Böylesine yüksek perdeden aksiyon, teknoloji ve Hollywood bana fazla. Yenilmezler’in hayranları içinse bu film oldukça önemli. Sonuçta Thanos evrenin yarısını yok etmeyi başardı. Öte yandan yıllar süren macerada bir devrin kapandığı ve bazı karakterlerin hikayeye ara vereceği konuşuluyor. Anthony ve Joe Russo’nun yine yönetmen koltuğunda oturduğu filmde kimi ararsan oynuyor. Robert Downey Jr., Scarlett Johansson, Chris Evans, Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Brie Larson ve Jeremy Renner üst sıralarda.


Eve Dönüş / Ben Is Back

Toronto’da prömiyerini yapan ve iyi yorumlar alan Peter Hedges imzalı filmde başrolü yönetmenin oğlu Lucas Hedges ve Julia Roberts paylaşıyor. İyi bir aktör olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Lucas filmde madde bağımlısı Ben’e; 51 yaşındaki Julia Roberts ise Ben’in kadersiz annesine hayat veriyor. Soğuk bir kış gününde evine ansızın dönen bağımlı bir gencin paket peket mutluluk saçmayacağını tahmin edersiniz. Ancak anne değilseniz, bir annenin evladı için neler yapabileceğini tahmin edemezsiniz. Ailece izleyin derim.


SIFIR: Etkisiz Eleman

Yönetmenliğini Onur Aldoğan'nın üstlendiği SIFIR: Etkisiz Eleman, ilkokul yıllarında bir travma yaşayan Vecdi'nin bu travmanın üzerinde bıraktığı psikolojik etkiden kurtulma ve yarattığı kabuktan çıkma macerasını konu ediniyor.


Hasbihal

Kemal Yılmaz ve Elife Özker’in yönetmen koltuğunu paylaştığı film, aşırı korumacı anne, sert baba arasında büyüyen, obsesif, çok okuyan, Antik Yunanca ve Osmanlıca öğrenen, Müjgan’a platonik aşık Hasbi’nin macerasını anlatıyor. Ayhan Rüzgar, Mehtap Bayri, Selahattin Taşdöğen, Betül Çiçekli ve Belma Mamati oyuncu kadrosunda.


Nebula

Tarık Aktaş ile ilk uzun metrajlı filmi için bir araya geldiğimizde, filmi tasarlamaya başladığı anda yaşadığı ruh durumunun devam ettiğini, hatta ikinci filminin ilk filmini çekmeye çalışan bir adamla ilgili olacağını söyledi. Gözlerinde bir ışık vardı Aktaş’ın. Bence, yaptığı işe sevdalı bir gözün ışığıydı o. Çocukluğunda ölü bir at gören, Hay isimli genç adamın yıllar sonra kurban kesimi esnasında bu anıyı hatırlaması üzerine gelişen hikayeyi anlatıyor film. Oyuncu kadrosunun çoğunluğu oyuncu değil. Oyuncular senaryodan filmi çekmeden az önce haberdar olmuş. Gerçeğe yakın olmasıymış bütün çabası yönetmenin. Yabancı bir sitenin yorumunu ise çok beğenmiş Aktaş: “Hem gerçek üstü hem gerçekçi.” Baştan aşağı simge-bilimle de açıklayabilirsiniz filmi, doğa ve insan ilişkisini anlatan naif bir film olarak da... 38. İstanbul Film Festivali’nde Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü alan Nebula'yı mutlaka izleyin.


Seninle Başım Dertte / En liberté!

Audrey Tautou ile Güzel Yalanlar ve Zengin Avcısı gibi filmlerde çalışan yönetmen Pierre Salvadori bu kez başrolü Meçhul Kız'daki performansıyla yükselen Adèle Haenel’e verdi. Filmde bir kahraman olarak ölen polis eşinin aslında bir rüşvetçi olduğunu öğrenen Yvonne’nin hikayesi anlatılıyor. Romantik komedinin diğer başrolü ise Yvonne’nin kocasının haksız yere içeriği tıktığı Antoine karakterine hayat veren Pio Marmaï. Naif, komik, tatlı tatlı dokunduran bir film izlemek istiyorsanız, buyurun.


Corgi / The Queen's Corgi

Kraliyet ailesinin onlarcasına sahip olduğu köpek cinsi Corgi’den ilham alan animasyonda sarayın köpekleri gibi kraliçe de çok cici. Bu anlamda tabi ki inandırıcılığını yitiriyor hikaye. Animasyon dünyası işte. Her şey daha renkli ve sevimli. Yanı sıra saray çalışanlarının kraliçenin köpeğine gösterdikleri sonsuz hürmeti izlemek çok eğlenceli. İnsanlar arasındaki uçurumun, hayvanlar arasındaki uçurumun ve daha birçok sinir bozucu uçurumun varlığını bir süre için öteleyerek izleyin bu komik animasyonu. Ben Stassen ve Vincent Kesteloot yönetmen koltuğunu paylaşıyor. 
 

NTV

Aynı kategoriden diğer haberler
1947 yılında başarılı bir bankacı olan Andy Dufrense aynı başarıyı evliliğinde gösterememektedir ve eşi tarafından başka...
1912'de ilk seferinde buzdağına çarparak batan efsanevi lüks yolcu gemisi Titanik'in aslına uygun olarak ...
Gerilim türünde sinema tarihinin en iyi 20 filmini Popcorn okuyucuları için derledik. İşte mutlaka izlenilme...
Çektiği muhteşem filmlerle haklı bir şöhret elde eden kurgu uzmanı Christopher Nolan’ın, Interstaller filmi...
Müslüm Gürses'in hayatını konu alan "Müslüm" filminin açılış hafta sonu gişe ra...
Usta yönetmen Martin Scorsese ile Oscarlı yıldız Leonardo DiCaprio 'The Killers of Flower Moon' 6. kez birlikte ...
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 2016 yılında düzenlenmeye başlayan İKSV Galaları, kasım ayında h...
Kuzuların Sessizliği filmindeki Dr. Hannibal Lecter'in gerçek olabileceğini hiç düşündün&uum...
Her bölümünde farklı bir karakter için “Kesin katil bu!” diyeceğiniz, birbirinden gizemli v...
İstediğiniz kadar nefret edin, unutmak ya da geçmişinizi gömmek isteyin: Öyle ya da böyle, doğup bü...
Tuco (çirkin), üzerine ödül konulmuş bir kanun kaçağıdır. Keskin nişancı Blondie (iyi) adlı kovb...
2. Dünya Savaşı yıllarının Nazi Almanya'sında girişimci bir Alman Oskar Schindler, askeriye için metal kaplar...
Tutsak, Güney Amerika’da zengin bir iş adamının doğum gününe katılan ve burada rehin alınan ünl&uum...
Cesuryürek'te, William Wallace yaşanan büyük acılar sonrası yeniden memleketi olan İskoçya’ya...
En Çok Okunanlar
Magazin.com.tr derleme haberlerden oluşmaktadır. Yayınlanmasını sakıncalı gördüğünüz haberler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.