The New York Times'ın En Çok Satanlar Listesinden: Uçurtma Avcısı

19-02-2019

Uçurtma Avcısı, Afganistan doğumlu Amerikalı yazar Halit Hüseyni’nin yazdığı ilk romandır. Ayrıca 2003 yılında yayınlanmış ve bir Afgan tarafından yazılmış ilk İngilizce romandır.  

Romanın başkahramanlarında Emir ve Hasan yer alıyor. Kabilde yaşayan Hasan ve Emir birbirini seven süt kardeşlerdir. Hasan ülkede sevilmeyen bir hazarın oğluyken Emir zengin bir iş adamının oğludur. Her şey güzel giderken kabilde her yıl düzenlenen uçurtma yarışması iki süt kardeşin asıl dönüm noktası olur. 

Yarışmaya Emir ve Hasan da katılır. Yaklaşık 100 uçurtmadan geriye kalan 2 uçurtmanın birini Emir koparır. Hasan kopan uçurtmayı yakalamak için Emir’e söz verip uçurtmanın peşinden koşar. Bir süre sonra Hasan’dan haber gelmeyince Emir, Hasan’ı aramaya başlar. Duyduğu sese yönelen Emir, Hasan’ı Assef ve arkadaşlarının sıkıştırdığını ve uçurtmayı almaya çalıştığını görür. Hasan arkadaşına verdiği sözün önemini gösterircesine “Uçurtmayı Emir Ağama götüreceğim ona söz verdim.” Der. Hasan’ın bu lafından sonra Assef hayatı boyunca unutamayacağı bir şey yaparak onu döver ve ona tecavüz eder. Bunu gören Emir arkasına bakmadan kaçar. 

Emir ve Hasan utancından birbirlerinin yüzüne bakamaz. Bir süre sonra Emir, Hasan’ı hırsızlıkla suçlayarak evden kovulmasını sağlar. Emir’in babası her ne kadar gitmelerini istemese de Hasan’ın babası bu utancı yediremez ve giderler.

Kabilde çıkan savaş sonrası Emir ve Babası mal varlıklarını kaybeder ve elinde kalanlarla Amerika’ya taşınırlar. Emir önceki hayatından tamamen uzaklaşmasına rağmen yaşadıklarını hiçbir zaman unutamaz.

Emir yazar olur ve generalin kızı Süreyya ile evlenir fakat çocukları olmaz. Babasının en yakın arkadaşı Rahim Han’dan gelen telefonla Hasan’ın başının dertte olduğunu öğrenir. Emir vicdanını rahatlatmak adına Pakistan’a gider ve oraya gittiğinde Hasanla aslında öz  kardeş olduğunu öğrenir. Hasan çıkan çatışmalarda ölmüştür fakat geride bıraktığı bir çocuğu vardır. 

Emir geçmiş hatalarından kendini affedebilmesi için Hasan’ın oğlu Sohrab’ı arar ve yetimhanede bulur. Bir zamanlar Hasan’a işkence yapan Assef’in Sohrab’a da işkence yaptığını görür ve tartışmaya başlar. Assef, Emir’i döverken Hasan’dan Sohrab’a kalan tek miras olan sapanla atış yapar ve Assef’in gözüne isabet eder ve o sırada Emir ve Sohrab kaçar. Sohrab çok konuşmayan içine kapanık bir çocuktur. Emir, Süreyya’yı arayıp durumu anlatır ve Sohrap’ı yanlarına alırlar. Emir ve Sohrab bir gün parkta uçurtma uçururken uçurtma kopar ve Emir, Hasan’ın verdiği söz gibi Sohrab’a uçurtmayı yakalayacağını söyler. 

Uçurtma Avcısı yeri geldiğinde öfkeyi, yeri geldiğinde duygusallığı, yeri geldiğinde mutluluğu hissettiren ve birçok duyguyu içinde barındıran bir roman.
Arkadaşlığı, fedakarlığı en iyi şekilde anlatan Uçurtma Avcısı The New York Times'ın en çok satanlar listesinde bir numaraya kadar yükselmiştir.
 

Yazar: Hande GÜNGÖR

Aynı kategoriden diğer haberler
Her yıl yarım milyon kitapseverin buluştuğu TÜYAP Uluslararası Kitap Fuarı bu yıl da kapılarını İstanbullu okur-yazarlar...
Gabriel Garcia Marquez Yüzyıllık Yalnızlık romanıyla Latin Amerika kıtasının yaradılış hikayesini yeniden yazdı. İşte bu...
Oblomov, İvan Aleksandroviç Gonçarov’un 1859 yılında yayımlanan ve yalnızca 1 ayda yazmış olduğu romanıdı...
”Böyle mi olmalıydı: İnsanın mutluluğu, aynı zamanda kederinin kaynağı mı olmalıydı?” Genç Werther&rs...
”Kimsenin yaşantısını beğenmedim; kendime uygun bir yaşantı da bulamadım.” “O, ömrü boyunca hep...
Uçurtma Avcısı, Afganistan doğumlu Amerikalı yazar Halit Hüseyni’nin yazdığı ilk romandır. Ayrıca 2003 yılı...
”Yürüyorum dediği, durmanın ta kendisiymiş. Düş gibi bir şey yani… Koşarsın koşarsın da varmazsın...
”Sadece içimde susmak istemeyen bir ses olduğu için yazıyorum.” -Sylvia Plath Uzun zamandır tanışm...
Jack London’ın kendi hayatını anlattığı ve kendi hayatına benzer bir sonla bitirdiği bu otobiyografik romanı mutlaka ok...
”Ümit kötülüklerin en kötüsüdür, çünkü işkenceyi uzatır.&rdquo...
”GERÇEK BİR KADININ öyküsüdür bu.” diye başlayan Sıfır Noktasındaki Kadın, Mısırlı fem...
Evet tam da adından anlaşıldığı gibi Kağıt Ev, kitaplardan yapılmış bir ev. Peki ne kadar sağlam olabilir kitaptan yapılma bi...
Yılmaz Özdil: “Adeta sihirli bir el, Mustafa Kemal’i tanımayalım diye çaba harcadı.”  Bug...
Biz insanlar ilk günümüzden beri dünyayla kendimiz arasında bizi rahatlatıcı bir uyum ararız. Bunu bulama...
En Çok Okunanlar
Magazin.com.tr derleme haberlerden oluşmaktadır. Yayınlanmasını sakıncalı gördüğünüz haberler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.