Unutamamak Üzerine Yazılmış Birbirinden Başarılı Kitaplar

15-02-2019

Unutmak ve unutamamak duygusu, yoğun bir his olarak insan hayatının büyük bir bölümünü kaplar. Çoğu zaman yük olan bu iki karmaşık his; pek çok detayın yeniden hayata getirilmesiyle birlikte kendini ifade eder. Yeryüzünde unutmak ve unutamamak hakkında üretilmiş pek çok sanat eseri olduğu gibi, bu konuda yazılmış kitapların sayısı da oldukça fazladır. Ancak sadece unutmak ekseninde hareket eden işler, genel hikâyeleriyle birlikte söz söylerler.

Derlediğimiz liste, söz konusu duygunun temel problemiyle ilgili olarak çeşitli kurgularla ele alınmış kitapları içeriyor.

1. Gömülü Dev, Kazuo Ishiguro

Kazuo Ishiguro tarafından kaleme alınan eser, Axl ve Beatrice çiftinin hayatlarına dair bir yolculukla birlikte hareket ediyor. Yazarın ana eksen olarak seçtiği hayat, kendi iç detayları üzerinden ilerleyen hikâyede politik bir geçmişe de dokunuyor ve buradan da bazı gerekçeler göstererek anlatımına devam ediyor.

2. Karanlıkta Fısıldaşanlar, Orlando Figes

Karanlıkta Fısıldaşanlar‘ın da politik ve siyasi bir dönemden geçmiş olan insanlarla ilgili olarak değindiği pek çok nokta bulunuyor. Özellikle Stalin döneminde yaşananlar ve toplumsal hafızanın şekil aldığı tarihi kıvrımlarda gezinen kitap, Orlando Figes tarafından kaleme alınmış oldukça önemli bir eser.

3. Uyuyana Kadar, S.J Watson

S.J Watson’un yayımlanan ilk romanı olan kitap, hikâyedeki anlatıcının her sabah uyandığında bir önceki günü unutmasıyla ilgili olarak yaşadığı boşlukları anlatıyor. Eser daha sonradan filme de uyarlandı ve başrollerini Nicole Kidman’la Colin Firth paylaştı.

4. Godot’yu Beklerken, Samuel Beckett

Samuel Beckett tarafından kaleme alınan oyun, beklemenin kitabı olarak da adlandırılır. Vladimir ve Estragon adlı karakterler bekledikleri şeyin geleceğine, her defasında yeniden inanıp büyük bir umutla beklerler. Onların unuttukları pek çok şey vardır fakat umut her zaman daha ağır bastığı için bekleme durumlarını sürdürürler. Geçmişe dönüp sık sık varoluş sorunları üzerinden kendilerini sorgulayan karakterler, genel hikâye içerisinde önemli bir hafıza düşüncesi üzerinden pek çok şey söylerler.

5. The Childhood of Jesus, J. M. Coetzee

J. M. Coetzee’nin pek çok eserinde Beckett etkisine rastlamak mümkündür. The Childhood of Jesus (İsa’nın Çocukluğu) da o eserler arasında yer almaktadır. Hikâye boyunca unutulan bir geçmişi sistemli olarak irdeleyen yazar, absürd bir yaşam alanının da varlığı üzerine düşünür. Aynı zamanda bellek ve birey ilişkisine de değinen kitap, bireyin toplumdaki yerini de işaret etmeye çalışıyor.

6. Yeraltından Notlar, Dostoyevski

Dostoyevski tarafından kaleme alınan eser, varoluşçu felsefenin ete kemiğe büründüğü bir yapıyla birlikte ilerler. Yazarın yarattığı Fyodor Mihailoviç karakteri, bu durumun en önemli kanıtı olarak vardır ve modern edebiyatın en ironik karakterleri arasında yer almaktadır. Yaşadığı toplumda bulunan insanlardan nefret etmesi ve sonuç olarak bu duyguyu omuzlarında taşıması onun bir tür kader boyunduruğu haline gelmiştir. Eser, kendi içinde yaşayan Mihailoviç üzerinden pek çok şey söyler.

7. Çorak Ülke, T.S Elliot

Eser, geçmişini kaybetmiş bir çağın ardında sürüklenen anılarla birlikte hareket eden pek çok şeyin detayından yola çıkar. Aynı zamanda tarih ve kültür gibi kavramlarla da temas halinde olan bu ilerleyiş, bazı eleştirmenler tarafından yoğun bir nostalji barındırdığı gerekçesiyle eleştirilmiştir.

8. Deniz, John Banville

Kitap, 2005 Man Booker ödüllü yazar John Banville tarafından kaleme alınmıştır ve hafızanın meditasyonu olarak adlandırılır. Bu bağlamda üstlendiği rol, bize kim olduğumuzu hatırlatan bir misyona doğru evrilir. Ana karakter Max Morden, okura hiçbir koşulda güven vermez ve kendi yaşadığı geçmiş üzerinden pek çok şeyle okur karşısında yüzleşir.

9. Yol, Cormac McCarthy

Cormac McCarthy tarafından kaleme alınan eser, post-apokaliptik çağda geçmektedir ve bir babayla oğulun hikâyesini anlatmaktadır. Hikâyenin içinde geçtiği sahne ise bir yolculuk ve güneye varma isteği olarak kodlanmıştır. Aynı zamanda bu eser sinemaya da uyarlanmıştır.

10. Bir Son Duygusu, Julian Barnes

Julian Barnes tarafından kaleme alınan kitap, hafızanın tutarsız ve güçsüz taraflarında yaşayan hayatların varlığı üzerinden bir hikâye kurar. Bunu da Tony Webster isimli karakter aracılığıyla hayata geçirir. Geçmişin nasıl bir araya geldiği üzerinde sıkça düşünen eser, “Hatırladığın şeyler her zaman tanıklık ettiklerinle aynı olmaz,” düşüncesine varan bir sonuçla hayat bulmuştur.

Alıntı

Aynı kategoriden diğer haberler
Her yıl yarım milyon kitapseverin buluştuğu TÜYAP Uluslararası Kitap Fuarı bu yıl da kapılarını İstanbullu okur-yazarlar...
Gabriel Garcia Marquez Yüzyıllık Yalnızlık romanıyla Latin Amerika kıtasının yaradılış hikayesini yeniden yazdı. İşte bu...
Oblomov, İvan Aleksandroviç Gonçarov’un 1859 yılında yayımlanan ve yalnızca 1 ayda yazmış olduğu romanıdı...
”Böyle mi olmalıydı: İnsanın mutluluğu, aynı zamanda kederinin kaynağı mı olmalıydı?” Genç Werther&rs...
”Kimsenin yaşantısını beğenmedim; kendime uygun bir yaşantı da bulamadım.” “O, ömrü boyunca hep...
Uçurtma Avcısı, Afganistan doğumlu Amerikalı yazar Halit Hüseyni’nin yazdığı ilk romandır. Ayrıca 2003 yılı...
”Yürüyorum dediği, durmanın ta kendisiymiş. Düş gibi bir şey yani… Koşarsın koşarsın da varmazsın...
”Sadece içimde susmak istemeyen bir ses olduğu için yazıyorum.” -Sylvia Plath Uzun zamandır tanışm...
Jack London’ın kendi hayatını anlattığı ve kendi hayatına benzer bir sonla bitirdiği bu otobiyografik romanı mutlaka ok...
”Ümit kötülüklerin en kötüsüdür, çünkü işkenceyi uzatır.&rdquo...
”GERÇEK BİR KADININ öyküsüdür bu.” diye başlayan Sıfır Noktasındaki Kadın, Mısırlı fem...
Evet tam da adından anlaşıldığı gibi Kağıt Ev, kitaplardan yapılmış bir ev. Peki ne kadar sağlam olabilir kitaptan yapılma bi...
Yılmaz Özdil: “Adeta sihirli bir el, Mustafa Kemal’i tanımayalım diye çaba harcadı.”  Bug...
Biz insanlar ilk günümüzden beri dünyayla kendimiz arasında bizi rahatlatıcı bir uyum ararız. Bunu bulama...
En Çok Okunanlar
Magazin.com.tr derleme haberlerden oluşmaktadır. Yayınlanmasını sakıncalı gördüğünüz haberler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.