Yusuf Atılgan Kimdir?

25-07-2019

Yusuf Atılgan 27 Haziran 1921'de Manisa'da doğmuştur.Hikaye ve roman yazarıdır.Asıl adı Yusuf Ziya Atılgan olup Nevzat Çorum, Ziya Atılgan isimlerini de kullanmıştır.İstanbuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunudur.Üniversiteden sonra 1 yıl öğretmenlik yapmıştır.

Yazmayı seven biri olarak; öyküler, şiirler ve romanlarla insanların hayattaki yeri, durumu ve sorunlarını ele alarak yazdığı eserlerde ortaya çıkarmıştır.Aylak Adam romanında, aslında hayattan kesitlerle karşılaşmak mümkündür.Bir okuyucu olarak beni en çok etkileyen kitabı o olmuştur.Hayattaki toplum düzeni, baskılar gibi olası durumlarda ortaya çıkan sorunlara karşı yansıttığı tutum okuyuculara farklı bir bakış açısı kazandırmıştır. İçinde toplumcu gerçekçilik konusunda, anlatmaya çalıştığı durumu aslında empati yoluyla okuyuculara hissetirmesi, kitapta kendimizi bulmamıza yol açmaktadır.Tüm samimiyeti ve benliğiyle yazmış olduğu bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

"Hem neden insanları bu kadar ciddiye alıyosun? Başkalarının saçmalarına için için gülmeyi ne zaman öğreneceksin sen?" Aslında kitaptaki bu kesitte az çok anlatılmak istenileni anlayabiliyoruz.İnsanların kendi hayat düzenini daha kuramadan, diğer insanların hayat düzenine karışmasıyla ortaya çıkan karışıklıktan bir hayli rahatsız olduğuna bu kitapta bir nebze de olsa değindiğini görebiliyoruz.

Yazdığı diğer eserlerinde de hemen hemen yanlızlıktan ve yabancılaşma konularını ele almıştır.Yaşamı boyunca çok az eser ortaya çıkarması okurlarını üzse de en çok Canistan kitabını tamamlayamadan vefat etmesi okurlarını üzmüştür.Ortaya çıkan her bir eserin sonunu merak ettirmesiyle yarım kalan bu kitapta okurunu bir hayli merakta bırakmıştır. Bu yüzden kitaptan "Yarım Kalan Kitap Canistan" olarak bahsedilmektedir.Yazdığı ve çevirisini yaptığı şiirlerde de hemen hemen aynı konuları ele alan Yusuf Atılgan yaşamı süresince ödüller almıştır bunlar;

Aylak Adam romanı ile 1957-1958 Yunus Nadi Roman Armağanı'ında ikincilik ödülü,
1955 Tercüman Gazatesi öykü Yarışması'nda Evdeki öyküsü ile birincilik,
Kümesin Ötesinde öyküsü ile dokuzunculuk ve Bodur Minareden Öte ile Sait Faik Öykü Ödülüne layık görülmüştür.

Hayatın gerçeklerini profesyonel bir bakış açısından okurlara yansıtan Yusuf Atılgan 9 Ekim 1990 yılında kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yummuştur. 

Pınar DURAN

Aynı kategoriden diğer haberler
'Tutunamayanlar', 'Tehlikeli Oyunlar' ve 'Korkuyu Beklerken' gibi kült kitapların yazarı Oğuz At...
Marcel Proust kimdir, Fransız yazar. 20. yüzyılın edebi değerlendirmesi için yapılan pek çok ankette adı G...
Portekiz'in en tanınmış yazarlarından olan Jose Saramago, 16 Ekim 1922 tarihinde Azinhaga köyünde doğdu. Hen&uu...
İktisat ve sosyoloji öncülerinden, tarihçi, düşünür ve devlet adamı İbn-i Haldun (1322 &ndash...
Türk Edebiyatı’nın güçlü hikaye yazarı ve çevirmeni, özgür ruhlu kadını Tomris U...
Yazarlık, özellikle günümüz modern toplum algısında iyi gelir sağlanabilecek bir meslek olarak gör&u...
Anadolu topraklarının kadim öykülerine değer veren, bu kültürün tevazu, hoşgörü gibi ö...
Avusturyalı yazar Stefan Zweig (1881 – 1942) yazdı, gezdi, araştırdı. Roman, şiir, biyografi, deneme, anı gibi farklı e...
Gündüz işçi, gece yazar. Güneş batana kadar tarım işçiliğiyle meşgul, geceleri kendisi ve eserle...
Eğer şair gözlüyseniz kendi şiirinizi de mutlaka bulursunuz. Bu şiir, sizin kendinize has ritminizi yansıtır ve her...
Türk edebiyatının sevdiğimiz onlarca farklı yazarı ve şairiyle bir kez olsun görüşmek isteyenlerimiz vardır mu...
Her yazar, bir şeyler karalamaya başladığı ilk yıllarda okuduğu, bildiği yazarların etkisine kapılır. Daha sonra geçen...
Haruki Murakami dünyada ve Türkiye’de de en çok okunan yazarlardan biri. Japon yazar son yıllarda s&uu...
Nazım Hikmet ve Vera Tulyakova 1955’te tanışmalarının ardından, Vera’nın eşinden ayrılması ve beraber yaşamaları ...
En Çok Okunanlar
Magazin.com.tr derleme haberlerden oluşmaktadır. Yayınlanmasını sakıncalı gördüğünüz haberler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.