Yüzüklerin Efendisi'ne Dair Her Şey

20-02-2019

Hepsine hükmedecek tek bir dizi!

1995 yılında, Peter Jackson Yüzüklerin Efendisi’nin filmini çekmeye karar verdiğinde kendi hayatını bu kadar etkileyeceğini hesaplamış olamaz. Şimdi altı film, 21 Oscar ödülü ve 23 yıl sonra yepyeni bir Yüzüklerin Efendisi dizisi ile Orta Dünya’ya geri dönüyoruz.

J.R.R Tolkien’in büyülü eserini televizyona uyarlama şansını yakalayan firma Amazon Stüdyoları oldu. Stüdyo, Kasım 2017’de Tolkien Estate, yayımcı HarperCollins ve New Line Cinema ile 250 milyon $ tutarında bir sözleşme yaptıklarını duyurdu.

Çekimlerine başlanacak Yüzüklerin Efendisi dizi projesi ile ilgili şimdiye kadar bildiklerimiz şu şekilde;

Yüzüklerin Efendisi dizisi ne zaman yayınlanacak?

Henüz resmi bir açıklama olmasa da bahsi geçen 250 milyon $ tutarındaki sözleşme gereği Amazon’un projeye iki yıl içinde başlaması gerekli. Bu da 2019 yılının Kasım ayını en geç başlangıç olarak düşünebiliriz demek.

Projenin arkasında kimler var?

Amazon, Netflix ve HBO telif hakları için yarıştı ancak sadece biri galip geldi.

Amazon Stüdyoları diziyi Tolkien Estate and Trust, yayımcı şirket HarperCollins ve New Line Cinema ile işbirliği içinde yapacak. Stüdyo, dizi için 1 Trilyon $ bütçe – televizyon tarihinin en yüksek rakamı- ayırdığını duyurdu.

Jackson’ın dizinin yapımcılarından biri olması ile ilgili haberler ortaya çıktı. Yönetmenin avukatı Peter Nelson’un yakın zamanda Jackson ve Amazon arasında onun dizideki alabileceği sorumluluk ile ilgili bir iletişim kurmaya çalıştığı biliniyor.

Yazar haklarını elinde bulunduran tarafın projenin bu kadar içinde olması oldukça ilginç. Yakın zamanda Jackson’un Guillermo Del Toro tarafından yönetilecek Hobbit filmlerinin gecikmesinin sorumlularından biriydiler. En sonunda bir uzlaşma sağlandı ve üçleme çekildi ancak 2010 yılında projeden ayrılan Del Toro olmadan.

2012 yılında An Unexpected Journey vizyona girdiğinde Tolkien estate, Warner Bros. Şirketini dava etti. Gerekçesi telif hakları, bilgisayar oyunları ve dijital pazarlama sözleşmelerinin ihlaliydi. 80 milyon $ tutarındaki dava Temmuz ayında anlaşma yoluyla çözüldü ancak işin içindeki tüm tarafların ağzında kötü bir tat bıraktı. New Line ile bu kadar kısa süre içinde tekrar çalışmaya neden karar verdiler acaba?

Peter Jackson dahil olacak mı?

Bu teyit edilmedi ama bir olasılık olarak hala mümkün. Yüzüklerin Efendi fan sitesi “The One Ring”, Amazon’un dizinin safhaları ile ilgili yazarlar, yönetmenler ve yapımcılara “aktif” olarak ulaşmaya çalıştığını yazdı. Peter Jackson da bu isimlerden biri. Jackson konuştukları birçok isimden biri. Bu da Jackson’un dönebileceğine dair küçük bir ihtimal olduğu anlamına geliyor.

Kaç sezon olacak?

Amazon 250 milyon$ tutarındaki sözleşme ile beş sezonluk bir Yüzüklerin Efendisi dizisi çekileceğini taahüt etti.

Kadro ile ilgili bir açıklama var mı?

Henüz bu seviyede bir bilgi yok ancak orijinal üçlemede Gandalf rolünü oynayan Sir Ian McKellen aynı rol için ilgili olduğunu açıkladı. BBC radyosundan Graham Norton’un başka bir şapkalı büyücünün ortalarda olmasının onu rahatsız edip etmeyeceğini sorması üzerine şu şekilde cevap verdi; “Ne demek istiyorsun, yeni bir Gandalf mı?” Ve ekledi; “Henüz evet demedim çünkü bana sorulmadı. Başka birinin mi Gandalf rolünü oynayacağını söylüyorsun? Gandalf 7000 yaşından büyük, ben o kadar yaşlı değilim.”

Diğer taraftan film serisinde cüce Gimli rolünü oynayan aktör John Rhys Davies, Jackson’un orijinal serisinden çok kısa bir zaman sonra bu projeye başladığı için Amazon’u eleştirdi. Rhys-Davies, Den of Geek’e “Bu daha iyisini yapmak ile ilgili değil, sadece daha çok para kazanmak ile ilgili.” dedi. “Eğer daha çok para kazanabileceklerse bunu yapacaklardır.”

Gollum rolünü oynayan Andy Serkis  gelecek dizide rol almayı beklemediğini söyledi. ScreeCrush’a konuşan aktör şöyle dedi; “Bu harika görünüyor ancak ben kendimi projenin içinde görmüyorum.” Ve ekledi; “Bence bu proje hikayeye tamamen yeni bir yaklaşım. Bu yüzden de kendimi yakınında bile görmüyorum.”

Ancak Serkis’in rol arkadaşı Sean Astin, Samwise Gamgee rolünü tekrar oynamak konusunda daha olumlu bir fikre sahip. Entertainment Weekly’e konuşan Astin; “Neredeyse 15 yıldır… belki de Yüzüklerin Efendisi’nin çıkışından sonra 12 yıldır tekrar yapılması gerektiğini söylüyorum. İnsanlar ise her zaman ‘Hayır, asla tekrar yapılmamalı o bir klasik! Asla daha iyisi çekilemez!’ diyorlar. Ben ise ‘Hayır, tekrar çekilecek. Bu devasa bir hikaye ve karakterler çok seviliyor’ diyorum.”

Senaryo ne hakkında olacak?

Henüz senaryo netleşmedi ancak yazarların üzerinde çalışabileceği birkaç ana hikaye var. Hikayenin orijinal Yüzüklerin Efendisi serisinin öncesini anlatacağını biliyoruz. Bu da binlerce yıllık anlatılabilecek hikaye olduğu anlamına geliyor.

TheOneRing’e göre dizinin ilk sezonu genç Aragorn’un hikayesine yoğunlaşacak. Karakter Yüzük Kardeşliği’nin geçtiği zaman diliminde 87 yaşındaydı dolayısıyla çocukluğunun incelenebileceği oldukça uzun bir zaman dilimi var.

 Astin, senaryo ile ilgili şu şekilde tahminde bulunu: “Moria madenlerinden Yüzüklerin Efendisinde çokça bahsedildi.  Ve tahminimce Hobbit üçlemesinde onlar ile biraz vakit geçirdiniz ancak madenlerde yaşayan cücelerin kültürü… Bu konuyu 5 saat boyunca izleyebilirim.”

Bunun yanı sıra inanılmaz şekilde başarılı olan bilgisayar oyunlarının senaryoları da var. Milyonlarca satan Shadow Of Mordor iyi bir örnek.

Sonuç olarak Yüzüklerin Efendisi dizi projesi yüzlerce potansiyel senaryoya sahip.

Alıntı

Aynı kategoriden diğer haberler
Game of Thrones serisinin yazarı George R. R. Martin, dizide ve kitapta dillere pelesenk olan “Winter is Coming" (...
Dünyanın en sevilen dizilerinden biri olan La Casa De Papel 3. sezon fragmanı ile izleyiciyi heyecanlandırdı. İşte yeni ...
Netflix Ottoman Rising isimli dizisi ile Fatih Sultan Mehmed‘in hayatını anlatmaya hazırlanıyor.  Şu sıralar Netf...
Bu listede bölümü en fazla 45 dakika süren yabancı dizileri sıraladık. Art arda izlerseniz maksimum 100 s...
Netflix ilk sezonu 5 Ekim’de yayınlanan ve ilk günden bu yana tüm dünyada ilgiyle izlenen İspanya orijin...
Yıllardır yerel polise etmediği kalmayan, bütün havalı davalara ortadan dalıp soruşturmayı devralan lanet olası fed...
Kanal D’nin TMC imzalı yeni dizisi Muhteşem İkili geçtiğimiz akşam ekranlarda boy göstermeye başladı. Başar...
Birinci Sezon Bu sezon suçsuz yere idama mahkûm edilen Lincoin Burrows’ un , kardeşi. Michael Scofield&nb...
Sherlock’un ekibi bu defa Bram Stoker’ın Dracula eseri için kolları sıvıyor. Mark Gattis ve Steven Moffat...
Michael Douglas ve Alan Arkin, Netflix’in yeni orijinal dizisi The Kominsky Method ile ekranlara dönüyor!&nbs...
İkinci sezonunun yayınlanmasından bir ay sonra, Netflix platformu Ozark için 3. sezon onayı verdiklerini duyurdu. ...
HBO’nun merakla beklenen dizilerinden birinin yeni sezon başlangıç tarihini sonunda öğrendik: kanal bug&uum...
Sons of Anarchy’nin spin-off’u olarak hayata geçirilen Mayans M.C. yeni sezonun şanslı dizilerinden biri o...
DC Evreni’nin dört bir yanından seçilen ve süper kahraman olma yolunda ilerleyen genç karakterl...
En Çok Okunanlar
Magazin.com.tr derleme haberlerden oluşmaktadır. Yayınlanmasını sakıncalı gördüğünüz haberler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.