Zamanın Ötesinde: Tokyo

20-02-2019

Gösterişli tarihi, renkli kültürü, tapınakları, egzotik adaları ile gelenekselin modernle mükemmel bir biçimde harmanlandığı yerlerden birisi Japonya. Brandlifemag.com editörlerinin gözünden zamanın ötesinde bir şehir Tokyo...

Japonya denildiğinde büyük ihtimalle herkesin aklına onurlu, zeki insanların yaşadığı; gerek savaşlar gerek doğal afetlerle birçok kez yerle bir olsa da, her seferinde küllerinden yeniden doğmayı başarmış bir ülke gelir.

Japonya’ya adım attığınız anda, dili ve kültürü her ne kadar bizimkinden çok farklı olsa da birbirine saygının, yardımseverliğin ve hoşgörünün günlük hayatın her anına yansıdığı, en ufak bir düzensizliğin olmadığı bu ülkeye hayran oluyor, neden daha önce gelmediğinizi düşünmeye başlıyorsunuz.

Japonya’nın başkenti Tokyo’ya gelecek olursak, burası aslında onlarca merkezi olan bir şehirler bütünü. Bununla birlikte bu kocaman şehirde, ulaşım olanakları son derece iyi olduğu için bir yerden bir yere gitmekte çok fazla zorlanmıyorsunuz. Ancak tıpkı İstanbul ve New York benzeri büyük şehirler gibi gezilecek ve görülecek çok fazla yer olduğu için Tokyo’da ya uzun süre kalmanız, ya da şehri bütünüyle gezmek için birkaç kez gitmeniz gerekiyor. Yine de birkaç günlük bir seyahat için Tokyo’nun en önemli noktalarından bahsedecek olursak, öncelikle tapınaklardan başlayabiliriz.

TOKYO'DA GEZİLECEK YERLER

Budizme veya Şintoizme inanan Japonlar, Tokyo'nun hemen her noktasına görkemli tapınaklar inşa etmişler. Bu tapınaklarda kağıt üzerine yazdığınız dilekleri zarfa koyarak sandıklara atabiliyorsunuz.

SENSOJI TAPINAĞI
Tokyo'daki Budist tapınaklarının en bilinenleri ise Meiji Jingu, Sensoji ve Zojoji. Tabii bunların dışında da irili ufaklı pek çok tapınak görmek mümkün.

TOKYO TOWER
Tokyo’yu yüksekten seyretmek isteyenler için de yine pek çok seçenek mevcut. Bunlardan en bilineni olan Tokyo Tower’ın anten dahil toplam uzunluğu 333 metre ve şehrin tam ortasında olduğu için mükemmel bir manzara sunuyor.
 
TOKYO SKYTREE
Bununla birlikte çok daha yüksekten Tokyo’yu izlemek isteyenler 451. metresine kadar çıkılabilen, aslında 634 metre uzunluğundaki Tokyo Skytree’yi de ziyaret edebilir.

YOYOGI PARK
Tokyo’nun vazgeçilmezlerinden birisi de parklar. Bu parkların en ünlülerin birisi ise içinde ünlü tapınaklardan Meiji Jingu Tapınağı’nı da barındıran, bambu ağaçlarıyla ünlü Yoyogi Park.
 
SHINJUKU GYOEN BAHÇESİ

Olur da ilkbaharda yolunuz Tokyo’ya düşerse, ne yapın edin içindeki 1500 kiraz ağacıyla, kiraz çiçeklerinin büyülü görüntüsünü hiçbir zaman unutamayacağınız Shinjuku Gyoen Bahçesi’ni ziyaret edin.
TOKYO ULUSAL MÜZESİ
Japonya’nın en eski ulusal müzesi olan Tokyo National Museum, özellikle ana binası Honkan’daki özel koleksiyonla görülmeye değer. Japon filmlerinde gördüğümüz uzun kılıçları ve geleneksel kıyafetleri de yine bu müzede görebilirsiniz.

SHINJUKU
Şehrin önemli alışveriş noktalarından biri olan Shinjuku, aynı zamanda barları ve eğlence mekanlarıyla da ünlü. Bu bölgenin en popüler kısmı ise üç kişinin ancak sığacağı küçük barlarla dolu Golden Gai.

SHIBUYA
Tokyo’da filmlerden aşina olduğunuz kalabalık ve ışıklı kavşakların olduğu yer Shibuya.

FUJI DAĞI
Etrafındaki pek çok göl kenarı ziyaret edilebilen, popüler trekking rotalarına ev sahipliği yapan bu dağı görme planını Fuji-Q Highland eğlence parkıyla birleştirebilirsiniz.

JAPON SAKE CENTER
Japonya denildiğinde, yeme içme anlamında akla ilk gelen şeylerden biri de sake. Prinçten yapılacak bu içkiyi deneyebileceğiniz en iyi yerlerden biri olan Japon Sake Center’da 50’den fazla sake çeşidini deneyebilirsiniz.

TOKYO SHABU SHABU
Tokyo’nun en özel tatlarından biri olan Shabu Shabu aynı zamanda dünyanın en pahalı etleri arasında kabul ediliyor. Müzik dinletilerek beslenen özel sığırların özel etlerini tadabileceğiniz en uygun yerlerden biri ise Tokyo Shabu Shabu

KAITENZUSHI KITARAKU
Suşinin hakikisini yemek istiyorsanız, adresiniz mutlaka bu restoran olmalı.
Erişteye adanmış bir müze görünümündeki Kanda Yabu Soba, küçük bir bahçe içindeki konumu ve yerel dekorasyonuyla saatlerini geçirebileceğiniz bir başka restoran.

Japonya’nın en eski şekerleme üreticilerinden olan Toraya, geleneksel şekerlemelerin yanı sıra mevsim meyveleriyle hazırlanan kekler ve pelteleriyle, şehrin ünlü tatlıcılarından.

Alıntı: NTV

Aynı kategoriden diğer haberler
Zanzibar, İranlı göçmenler tarafından kurulan ve adını 'zenciler sahili' anlamındaki Farsça 'z...
Bajau kabilesi, ‘Deniz Çingeneleri’ olarak adlandırılsalar da çingeneler gibi göçebe de...
Günümüzde Atlas Dağları, adını Mitolojideki Atlastan alır. Atlas Dağları mitolojiye, Heredot, Hesiodos ve Home...
Gösterişli tarihi, renkli kültürü, tapınakları, egzotik adaları ile gelenekselin modernle mükemmel b...
İnka uygarlığının efsanevi şehri Machu Picchu, görkemli And Dağları ve leziz mutfağı Ile Peru, mutlaka seyahat listenize...
Baharın en yakıştığı şehirlerden birisi olan Paris diyebiliriz. Eyfel Kulesi'nden az bilinen lezzetli kafelere, düny...
Bilmediğiniz bir şehirde yabancı olduğunuzu hissetmek, geçirdiğiniz birkaç günün ardından gözler...
Mersin'in Silifke ilçesi Göksu Vadisi içindeki Kargıcak Kanyonu çekilen belgesel film ve fotoğr...
Fransa’nın Lyon şehrinde gerçekleştirilen Işık Festivali (Fête des Lumières) her sene yaklaşık 3-4 ...
Malezya’nın milli parkı ve en eski yağmur ormanı Taman Negara takriben 130 milyon yıl yaşındadır. Aynı zamanda dün...
Roma dönemine ait ‘Basilica Therma’ isimli antik kentin bulunduğu alandaki Roma Hamamı, Kral Kızı Hamamı ola...
Harput demek ‘Taş Kale’ demek. Kaya blokları üzerine korunaklı biçimde inşa edilen yerleşimin tarihi ...
Başkenti Amman, Arap dünyasının en önemli, en modern şehirlerinden biri. Ülkenin nüfusunun yarısına yakın...
Tac Mahal, Babür İmparatoru Şah Cihan’ın 7 eşinden en sevdiği hanımı, 14. çocuğunu doğururken hayatını kayb...
En Çok Okunanlar
Magazin.com.tr derleme haberlerden oluşmaktadır. Yayınlanmasını sakıncalı gördüğünüz haberler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.