José Saramago

José Saramago (d. 16 Kasım 1922, ö. 18 Haziran 2010, ), Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Portekizli yazardır.
Lizbon kentinin kuzeyindeki küçük bir köy olan Azinhaga’da  doğdu. Yoksul bir köylü ailenin oğlu olarak büyüdü. Ailesiyle birlikte taşındığı Lizbon’da öğrenim gördü. Öğrenimi sırasında kırsal kesimde çalıştı. Ekonomik sorunları nedeniyle okulu bıraktı. Makinistlik eğitimi aldı. Teknik ressamlıktan redaktörlüğe, editörlüğe ve çevirmenliğe kadar birçok işte çalıştı.
Bir yayınevinde, yayın hazırlığı ve üretim departmanında görev yaptı. Diario ve Lisboa gazetelerinde kültür editörü olarak çalıştı. Siyasi yorumlar yazdı. Portekiz Yazarlar Birliği’nin yönetim kurulunda görev üstlendi. 1976’dan sonra kendini tümüyle kitaplarına verdi.
1993’te Kanarya Adaları’nda Lanzarote’ye yerleşti. Pilar del Rio ile evlendi. İlk romanı Günah Ülkesi 1947’de yayınlandı.
Yazarın romanları ve denemelerinin yanı sıra iki şiir kitabı ve oyun kitapları da vardır. Saramago, 1998 Nobel Edebiyat Ödülü’ü kazandı.
Yazarın biçemi gayet dikkate değerdir. Düz yazılarında, noktalama işareti olarak nokta ve virgülden başkasını kullanmaz. Anlatım dili de oldukça muzipçedir; bu da, okuyucuyu yazara bağlayan bir diğer etkendir.Ünlü yazar 87 yaşında hayatını kaybetmiştir.
 
KİTAPLARI:
 
1- Lizbon Kuşatmasının Tarihi
 
2- Mızraklar, Mızraklar Tüfkeler, Tüfekler
 
3- Ölümlü Nesneler 
 
4- Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş 
 
5- Kopyalanmış Adam 
 
KAYNAKÇA: edebiyathaber.net

 

Benzer Yazılar
Gabriel Garcia Marquez

Gabriel, Latin Amerika edebiyatında büyülü gerçekçilik olarak anılan akımın önde gelen adlarındandır. 1982'de Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanmıştır.Gerçekçilikle düşsel öğeleri birleştiren bir üslubu vardır. Doğum tarihi :  6.3.1927 Kolombiya Ölüm tarihi    : 17.4.2014 Meksika Yayımlanan ilk önemli yapıtı Yaprak Fırtınası'ydı . Gerçekçilikle düşsel öğeleri birleştiren bir üslubu vardır.   turkedebiyati.org  

Devamı
Kategoriler
Galeriler
Bize Ulaşın