İnka Diyarı: Peru

15-02-2019

İnka uygarlığının efsanevi şehri Machu Picchu, görkemli And Dağları ve leziz mutfağı Ile Peru, mutlaka seyahat listenize eklemeniz gereken, aklınızın bir köşesinde her zaman yer edecek ülkelerden biri. Brandlifemag.com editörlerinin kaleminden, İnkaların büyüleyici diyarı Peru...
Dünyanın en uzun nehirlerinden Amazon’un doğduğu topraklardayız. Peru, ziyaretçilerine çok sayıda sıradışı macera vaat eden, Dünyanın Yeni 7 Harikası’ndan biri olan Machu Picchu’ya evsahipliği yapan, farklı kültürüyle dikkat çeken, aynı zamanda zengin mutfağıyla gurmelere yepyeni lezzetler sunan her açıdan zengin bir ülke. Ayrıca her gidenin kendine göre farklı tatlar bulabileceği, arkeolojisi, doğal yaşamı ve insanlarıyla da sizi ilk bakışta etkileyecek yerlerden. İşte Peru seyahatinizin doyasıya tadını çıkarabilmek için birkaç öneri…

AMAZON NEHRİ'NİN GÜZELLİKLERİNİ KEŞFEDİN

Dünyanın en büyük nehirlerinden Amazon’un doğduğu, doğal güzellikleriyle ünlü Peru’ya gitmişken, bu muhteşem nehirde bir gezinti yapmadan dönmeyin.

Bu büyülü Amazon turunu Aqua Expeditions adlı firmanın son derece lüks teknesinde yapabilir; büyük pencerelere sahip odalarda manzaranın keyfini çıkarırken aynı zamanda pembe yunusları izleyebilir; Amazon’un ünlü uluyan maymunlarını görebileceğiniz keşif yürüyüşlerine çıkabilirsiniz.

DÜNYANIN YENİ GURME BAŞKENTİ

Özellikle gurmelerin son yıllardaki gözdelerinden biri olan Peru mutfağı, sadece sağlıklı değil aynı zamanda lezzetli de… ‘Füzyon mutfak’ kavramını gerçek anlamıyla içselleştirmiş Peru’da çeşit çeşit lezzet patlaması yaşayabilir ve bu ülkeye özel ‘criollo’ mutfağını tadabileceğiniz çok sayıda restorana rastlayabilirsiniz. 

Peru usulü kızarmış pirinç sayılabilecek Arroz chaufa bu gurme şehirde tadına bakabileceğiniz enfes lezzetlerden sadece birkaçı… Ayrıca Lima'da son zamanların trend restoranlarından La Picanteria ve dünyanın en iyi 50 restoranından biri olarak gösterilen Maido’ya uğramayı da ihmal etmeyin.

MACHU PICCHU
İnka İmparatorluğu’nun başkenti Cusco’dan sevimli bir tren yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Machu Picchu için boşuna “Bulutlara asılı şehir” dememişler.

Doğanın insan zekasıyla birleşiminin bir kanıtı olan bu muhteşem şehirde ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken yerler ise Intihuatana Taşı, Güneş Tapınağı ve Üç Pencereli Oda.

CUZCO
Cuzco sokakları...

PERU'NUN BAŞKENTİ LİMA
1535’te ‘Krallar Şehri’ olarak kurulan, Pasifik Okyanusu’nun dibinden yükselen dik falezlerin üzerinde yer alan Lima, İspanyol Sömürgecilik Dönemi’nin, Barok ve Neo-Klasisizm etkilerinin görüldüğü, karışık mimari tarzıyla dikkat çeken Güney Amerika şehirlerinden.

1988 yılında UNESCO tasarından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Cercado de Lima bölgesi ise San Francisco Manastırı, Lima Katedrali, Santo Domingo Manastırı ve Torre Tagle Sarayı gibi tarihi yapılarıyla mutlaka görmeniz gereken yerlerden.
 

Alıntı: NTV

Aynı kategoriden diğer haberler
Zanzibar, İranlı göçmenler tarafından kurulan ve adını 'zenciler sahili' anlamındaki Farsça 'z...
Bajau kabilesi, ‘Deniz Çingeneleri’ olarak adlandırılsalar da çingeneler gibi göçebe de...
Günümüzde Atlas Dağları, adını Mitolojideki Atlastan alır. Atlas Dağları mitolojiye, Heredot, Hesiodos ve Home...
Gösterişli tarihi, renkli kültürü, tapınakları, egzotik adaları ile gelenekselin modernle mükemmel b...
İnka uygarlığının efsanevi şehri Machu Picchu, görkemli And Dağları ve leziz mutfağı Ile Peru, mutlaka seyahat listenize...
Baharın en yakıştığı şehirlerden birisi olan Paris diyebiliriz. Eyfel Kulesi'nden az bilinen lezzetli kafelere, düny...
Bilmediğiniz bir şehirde yabancı olduğunuzu hissetmek, geçirdiğiniz birkaç günün ardından gözler...
Mersin'in Silifke ilçesi Göksu Vadisi içindeki Kargıcak Kanyonu çekilen belgesel film ve fotoğr...
Fransa’nın Lyon şehrinde gerçekleştirilen Işık Festivali (Fête des Lumières) her sene yaklaşık 3-4 ...
Malezya’nın milli parkı ve en eski yağmur ormanı Taman Negara takriben 130 milyon yıl yaşındadır. Aynı zamanda dün...
Roma dönemine ait ‘Basilica Therma’ isimli antik kentin bulunduğu alandaki Roma Hamamı, Kral Kızı Hamamı ola...
Harput demek ‘Taş Kale’ demek. Kaya blokları üzerine korunaklı biçimde inşa edilen yerleşimin tarihi ...
Başkenti Amman, Arap dünyasının en önemli, en modern şehirlerinden biri. Ülkenin nüfusunun yarısına yakın...
Tac Mahal, Babür İmparatoru Şah Cihan’ın 7 eşinden en sevdiği hanımı, 14. çocuğunu doğururken hayatını kayb...
En Çok Okunanlar
Magazin.com.tr derleme haberlerden oluşmaktadır. Yayınlanmasını sakıncalı gördüğünüz haberler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.