Netflix’in yeni gençlik hikayesi Baby nasıl bir dizi?

19-02-2019

Netflix dizi platformu artık her ülkeden her türden dizilerle herkese hitap ediyor. Yeni dönem insanlar için zaman çok değerli ve boş bakışmalara, anlamsız entrikalarla dolu yüzlerce bölüme kimsenin tahammülü kalmadı. Hal böyle olunca da Netflix dizileri çölde vaha bulmuşçasına kıymetli oluyor. 8-10 bölümlük sezonlar, ortalama 40-50 dakikalık bölümler ve uzatılmayan konular olunca kendinizi dizi okyanusunun içinde buluyorsunuz.

 

Her ülkeden orijinal yapımlar gelmeye başlamışken İtalya’da bu kervana Baby dizisiyle katıldı. Netflix için son dönemlerde lise temalı diziler çok popüler olmaya başladı. 13 Reasons Why, Elite, Insatiable gibi liseli dizilerine bu ay Baby dizisi de ekledi. Peki, Baby nasıl bir dizi, diğer lise dizileri gibi ön yargılı başlayıp seveceğimiz türden mi yoksa hayal kırıklığı mı?

 

6 bölümlük serüveninde Baby bize neler anlatıyor?


Roma’nın ileri gelen ailelerinin çocuklarını gönderdiği bir özel okulda atlet olan Chiara, okulda adı çıkan Ludovica ve okula yeni gelen Arap kökenli Damiano arasında beklenmedik bir bağ, arkadaşlık kuruluyor. Bu üç karakterin dışında başka karakterler ve hikayeleri de izliyoruz.

 

Dizi 6 bölüm ve ortalama 40 dakikalık bir serüvenle karşımıza çıkıyor. Bölüm sayısının azlığı sizi hemen çekebilir çünkü bir oturuşta bitebilir diye bakıyorsunuz. Fakat 6 bölüm boyunca konu olmadan boş boş izliyoruz diziyi. Artık her lise dizisinde karşımıza çıkan, bitmek bilmeyen bir gay karakter ve onun sancılı açılma süreci, uyuşturucu, ırkçılık, seks, şiddet, çarpık ilişkiler, ergen haller, aile içi çatışmalar… Evet, aslında Elite, 13 Reasons Why dizilerinde de aynı konular vardı ve klişe gözüyle bakmıştık ama iki dizide aynı konuları karakterlerin kendi içinde yarattıkları alt metinlerle, yan karakterlerle ve olay örgüsüyle desteklemiş konuyu sığlaştırmamışlardı. Baby dizisinde ise bu olaylar sadece “her lise dizisinde var biz de yapalım” demek için yapılmış. Dizi Roma’da geçiyor biraz Roma sokaklarını görürüz, şehri de izleriz diye düşünseniz bile hep iç mekanları izliyoruz. Roma olarak gördüğümüz yer sadece drone ile çekilmiş bir cadde görüntüsü o kadar.


İzlenmeli mi?


Konu, akış yok, Türk dizilerinde eleştirdiğimiz boş bakışmalar bu dizide fazlasıyla mevcut. Çooooook fazla bir boş vaktiniz varsa evet, izleyebilirsiniz ama o kadar boş vaktiniz yoksa çok da izlenebilecek bir dizi değil. Birkaç kelime İtalyanca öğrenebilirsiniz tek artısı bu. Onun yerine yine izlemediyseniz diğer Netflix lise dizilerini izlemenizi tavsiye ederim.

 

Alıntı

Aynı kategoriden diğer haberler
Game of Thrones serisinin yazarı George R. R. Martin, dizide ve kitapta dillere pelesenk olan “Winter is Coming" (...
Dünyanın en sevilen dizilerinden biri olan La Casa De Papel 3. sezon fragmanı ile izleyiciyi heyecanlandırdı. İşte yeni ...
Netflix Ottoman Rising isimli dizisi ile Fatih Sultan Mehmed‘in hayatını anlatmaya hazırlanıyor.  Şu sıralar Netf...
Bu listede bölümü en fazla 45 dakika süren yabancı dizileri sıraladık. Art arda izlerseniz maksimum 100 s...
Netflix ilk sezonu 5 Ekim’de yayınlanan ve ilk günden bu yana tüm dünyada ilgiyle izlenen İspanya orijin...
Yıllardır yerel polise etmediği kalmayan, bütün havalı davalara ortadan dalıp soruşturmayı devralan lanet olası fed...
Kanal D’nin TMC imzalı yeni dizisi Muhteşem İkili geçtiğimiz akşam ekranlarda boy göstermeye başladı. Başar...
Birinci Sezon Bu sezon suçsuz yere idama mahkûm edilen Lincoin Burrows’ un , kardeşi. Michael Scofield&nb...
Sherlock’un ekibi bu defa Bram Stoker’ın Dracula eseri için kolları sıvıyor. Mark Gattis ve Steven Moffat...
Michael Douglas ve Alan Arkin, Netflix’in yeni orijinal dizisi The Kominsky Method ile ekranlara dönüyor!&nbs...
İkinci sezonunun yayınlanmasından bir ay sonra, Netflix platformu Ozark için 3. sezon onayı verdiklerini duyurdu. ...
HBO’nun merakla beklenen dizilerinden birinin yeni sezon başlangıç tarihini sonunda öğrendik: kanal bug&uum...
Sons of Anarchy’nin spin-off’u olarak hayata geçirilen Mayans M.C. yeni sezonun şanslı dizilerinden biri o...
DC Evreni’nin dört bir yanından seçilen ve süper kahraman olma yolunda ilerleyen genç karakterl...
En Çok Okunanlar
Magazin.com.tr derleme haberlerden oluşmaktadır. Yayınlanmasını sakıncalı gördüğünüz haberler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.